Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 1149-1 Koruyucu Giysiler - Elektrostatik Özellikler - Bölüm 1: Yüzey Direnci

EN 1149-1 Koruyucu Giysiler - Elektrostatik Özellikler - Bölüm 1: Yüzey Direnci

Bir Avrupa standardı olan EN 1149-1 standardında, koruyucu giyeceklerin elektrostatik özellikleri için gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 1149-1 Koruyucu giyecekler - Elektrostatik özellikler - Bölüm 1: Yüzey öz direnci (deney metotları ve kurallar).

EN 1149-1 Koruyucu Giysiler - Elektrostatik Özellikler - Bölüm 1: Yüzey Direnci

EN 1149-1 standardı, yangına neden olan deşarjı önlemek için elektrostatik enerji tüketen koruyucu giyeceklerin, örneğin eldivenlerin, üretiminde kullanılması amaçlanan malzemeler için bir test yöntemi açıklamaktadır.

Söz konusu standart kısaca, antistatik özelliklere sahip koruyucu giyecekler için tasarlanmış bir Avrupa standardıdır. Bu tür giyecekler, ani elektrostatik enerji boşalmalarına karşı koruma sağlamaktadır ve statik kıvılcımların gaz ve yağ gibi yanıcı maddeleri tutuşturma riski olduğunda giyilmelidir. Düğme ve fermuar gibi iletken kısımlara, elektrostatik enerji boşalmalarına karşı tamamen koruyucu malzeme ile örtülmesi koşulu ile izin verilmektedir.

Patlama riski olan yerlerde, örneğin rafinerilerde, elektrostatik yüklenmeye karşı koruma sağlayan giyecekler için bu standart uygulanmalıdır. Elektrostatik enerji tüketen bir malzeme, malzemenin içerdiği iletken iplikler arasındaki mesafenin 10 mm’den fazla olmamasını sağlamalıdır. Giyecekler, elektrostatik koruma sağlamayan tüm malzemeleri kalıcı olarak kapsamalıdır. Etiketler ve reflektörler gibi ince eklentiler kalıcı olarak dikilmelidir. Gevşek sarkan parçalara izin verilmemelidir. Elektrostatik koruyucu malzeme ile tamamen kaplanmışlarsa, elektrik ileten elemanlara, örneğin fermuarlara, düğmelere ve benzeri aksesuarlara izin verilmektedir.

Bu giyecekleri kullanırken, topraklamaya dikkat edilmelidir. Kullanıcı ile toprak arasındaki direnç 108 ohm’dan az olmalıdır.

Elektrostatik enerji tüketen koruyucu giyecek, yanıcı veya patlayıcı atmosferlerde veya yanıcı veya patlayıcı maddelerle çalışırken açılmamalı veya çıkarılmamalıdır. Aşınma ve yıpranma, yıkama ve herhangi bir kirlenme, elektrostatik dağıtıcı koruyucu giyeceğin elektrostatik dağıtma performansını etkilemektedir. Kısaca giyecekler, normal kullanım sırasında tüm uyumlu olmayan malzemeleri kalıcı olarak kaplamalıdır. Giysi sadece ilgili güvenlik onayını takiben oksijen içeriği yüksek odalarda kullanılmalıdır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, EN 1149-1 Koruyucu giysiler, elektrostatik özellikler, yüzey direnci test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.