Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 61482-1-2 Elektrik Arkının Termal Tehlikelerine Karşı Koruyucu Giyecekler

EN 61482-1-2 Elektrik Arkının Termal Tehlikelerine Karşı Koruyucu Giyecekler

İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilen BS EN 61482-1-2 standardında, kısıtlı ve yönlendirilmiş bir ark kullanılarak koruyucu giyeceğin ve üretiminde kullanılan malzemenin ark koruma sınıfının belirlenmesine yönelik bir test yöntemi sunulmaktadır (kutu testi). Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 61482-1-2 Gerilim altında çalışma - Elektrik arkından kaynaklanan ısıl tehlikelerer karşı koruyucu giyecek - Bölüm 1-2: Deney yöntemleri - Yöntem 2: Sıkıştırılmış ve yönlendirilmiş ark kullanılarak malzemenin ve giyeceğin ark koruma sınıfının belirlenmesi (kutu deneyi).

EN 61482-1-2 Elektrik Arkının Termal Tehlikelerine Karşı Koruyucu Giyecekler

EN 61482-1-2 standardında göre, koruyucu giyecekler ve malzemelerin testleri yapılırken iki yöntem kullanılmaktadır: malzeme kutusu test yöntemi ve giysi kutusu test yöntemi.

Bunlardan malzeme kutusu test yönteminde, düz bir konfigürasyonda test edildiği zaman bir ark maruziyetine karşı malzeme tepkisi ölçülmektedir. Ölçüm yapılırken, malzeme içinden enerji iletilmekte ve kantitatif bir ark ısıl performansı ölçülmektedir. Bu test sırasında bir kumaş numunesi 4kA veya 7kA kısa devre tarafından üretilen bir elektrik arkına maruz bırakılmakta ve numuneden geçen ısı miktarı test sırasında ve sonrasında ölçülmektedir.

Giysi kutusu test yönteminde ise, bir ark maruziyetinden sonra koruyucu giyeceğin işlevi test edilmektedir. Yani bu test ile ısı akışı ölçülmemektedir. Bu testin amacı enerjik değeri belirlemek değil, giyeceği dikişler, tutturucular ve diğer kapaklardaki kusurlar için bir elektrik arkına maruz kaldıktan sonra değerlendirmektir.

EN 61482-1-2 standardında koruyucu giyecekler iki sınıfta test edilmekte ve değerlendirilmektedir:

  • Sınıf 1: 4kA elektrik arkına karşı koruma sağlar (ark enerjisi 168 kJ’dür)
  • Sınıf 2: 7kA elektrik arkına karşı koruma sağlar (ark enerjisi 320 kJ’dür)

Kısaca kutu testlerinde bir kumaş numunesi en fazla 500 ms elektrik arkına maruz bırakılmakta ve numune boyunca iletilen ısı miktarı tespt edilmektedir. Aynı zamanda alev sonrası delik oluşumu, erime ve başka etkiler de test sırasında değerlendirilmektedir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, BS EN 61482-1-2 Elektrik arkının termal tehlikelerine karşı koruyucu giyecekler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.