Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 510 Hareketli Parçalara Dolanma Riski Olan Yerlerde Kullanım İçin Koruyucu Giysi Spesifikasyonu

EN 510 Hareketli Parçalara Dolanma Riski Olan Yerlerde Kullanım İçin Koruyucu Giysi Spesifikasyonu

İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilen BS EN 510 standardında, kullanıcı tehlikeli hareketli makinalarda veya bu makinaların yakınında çalışırken, hareketli parçalara dolaşma veya içine çekilme riskini en aza indiren koruyucu giyeceklerin tasarım gereksinimleri açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart, EN ISO 13688 Koruyucu giyecekler, genel özellikler standardında belirtilen genel gereklilikleri tamamlayıcı niteliktedir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 510 Koruyucu giyecekler - Hareketli parçalara dolanma riskinin olduğu yerlerde kullanılan koruyucu giyeceklere ait özellikler.

EN 510 Hareketli Parçalara Dolanma Riski Olan Yerlerde Kullanım İçin Koruyucu Giysi Spesifikasyonu

Söz konusu standart, belli standartlara tabi olan özel hareketli makina parçalarının neden olduğu yaralanmalara karşı koruyucu giyecekleri içermemektedir. Örneğin el tipi zincirli testereler için koruyucu giyecekler, EN ISO 11393 standardında düzenlenmiştir.

Bu standartta ceketler için belirlenen özel gereksinimler şunlardır: yaka olmamalı veya boyuna kapatılacak devrik yakalı olmalı, harici cep olmamalı, iç cepler sadece içeriden ulaşılabilir olmalı, kıvrım olmamalı, varsa vücuda uyması için ayarlanabilir manşet ve kayış olmalıdır. Önlük ve pantolonlarda harici cep olmamalı, göğüs kısmında kapaklı iç cep olmalı, yan açıklıklar tamamen kapalı olmalı, pantolon bacaklarının alt kısmı vücuda uyacak şekilde ayarlanabilmelidir. Tulumlar ceket ve pantolon gereksinimlerine uygun olmalı, bel çevresi içerden ayarlanabilmeli ve kolsuz iş tulumları esnek bir arka kısma sahip olmalıdır.

Standarda uygun koruyucu giyecekler üzerinde CE işareti, temizlik ve bakım sembolleri, üretici firmanın adı veya logosu, giyeceğin türü, boyut tanımı, EN 510 standardına referans ve bir piktogram (dişli çarklar) bulunmalıdır.

İki veya daha fazla parçanın birlikte hareket ettiği makinalarda, hidrolik silindirlerde olduğu gibi iki bileşenin birbirine doğru hareket ettiği makinalarda veya açığa çıkan dönen bileşenlerle oluşturulan makinalar ve ekipmanlarda, çalışanlar için her zaman bir dolanma tehlikesi bulunmaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, BS EN 510 Hareketli parçalara dolanma riski olan yerlerde kullanım için koruyucu giysi test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.