Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 469 İtfaiyeciler İçin Koruyucu Giysiler - Yangınla Mücadele Faaliyetleri İçin Koruyucu Giysiler İçin Performans Gereksinimleri

EN 469 İtfaiyeciler İçin Koruyucu Giysiler - Yangınla Mücadele Faaliyetleri İçin Koruyucu Giysiler İçin Performans Gereksinimleri

İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilen BS EN 469 standardında, yangınla mücadele faaliyetleri sırasında giyilmek üzere tasarlanan koruyucu giyecekler için minimum performans gereksinimleri yer almaktadır. Bu standartta ayrıntıları verilen gereksinimler, tasarım, ısı ve alev, mekanik, kimyasal, konfor ve görünürlüğü kapsamaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 469 İtfaiyeciler için koruyucu giyecekler - Yangınla mücadelede kullanılan koruyucu giyecekler için performans kuralları.

EN 469 İtfaiyeciler İçin Koruyucu Giysiler - Yangınla Mücadele Faaliyetleri İçin Koruyucu Giysiler İçin Performans Gereksinimleri

Söz konusu standart, genel giysi tasarımını, kullanılan malzemenin en düşük performans seviyelerini, bu performans seviyelerini belirlemek için kullanılacak test yöntemlerini ve üretici firma tarafından sağlanan etiket ve açıklayıcı bilgileri kapsamaktadır.

Esas olarak BS EN 469 standardı, yangınla mücadele faaliyetlerini, bir risk değerlendirmesine bağlı olarak iki performans seviyesine ayırmaktadır:

  • Seviye 1, yangınla mücadele faaliyetlerinin beklenen operasyonel ortamları ve koşulları dikkate alarak, dışarıda yangınla mücadele ile ilgili çalışmaları ve destek faaliyetlerinde kullanılan yangınla mücadele giyeceklerinin minimum gereksinimlerini belirtmektedir.
  • Seviye 2, yangınla mücadelede ve yapılarda, yangından kurtarma faaliyetlerinde karşılaşılan riskler için, yangınla mücadele giyeceklerinin minimum gereksinimlerini belirtmektedir.

Bu iki seviye arasındaki ayrım, ısı ve alev gereksinimleri ile sınırlıdır. Ayrıca su girişine karşı koruma ve su buharı direnci için ilave koruma da sağlamaktadır. Bu performans seviyeleri, giyecek etikentinde ve kullanım talimatlarında açıklanmak zorundadır.

BS EN 469 standardı, yirmi test yöntemi sunmaktadır ve yüksek performanslar gerektirmektedir. Genel olarak standart dört temel değere odaklanmaktadır: alev, radyasyon, su geçirmezlik ve nefes alabilirlik.

Bu standart, vahşi arazilerde yangınla mücadele için gerekli koruyucu kıyafetleri, yansıtıcı giysilerin gerekli olduğu yüksek miktarda radyan ısıda yangınla mücadele kıyafetlerini ve tehlikeli kimyasallar veya ileri teknik kurtarma operasyonları kıyafetlerini kapsamamaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, BS EN 469 İtfaiyeciler için koruyucu giysiler, yangınla mücadele faaliyetleri için koruyucu giysiler için performans test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.