Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 343 Koruyucu Giysi - Yağmura Karşı Koruma

EN 343 Koruyucu Giysi - Yağmura Karşı Koruma

İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilen BS EN 343 standardında, yağmur veya kar gibi yağış, sis ve nemin etkilerine karşı koruma için koruyucu giyecek malzemelerinin performansına yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Yağıştan başka örneğin su sıçraması ve dalgalar gibi etkilere karşı koruma amaçlı giyecekler bu standardın kapsamı dışında tutulmuştur. Ayakkabıların, eldivenlerin ve ayrı başlıkların koruyucu etkileri ve gereksinimleri de bu standardın kapsamı dışındadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 343 Koruyucu giyecekler - Yağmura karşı koruma.

EN 343 Koruyucu Giysi - Yağmura Karşı Koruma

Çalışanların doğru koruma düzeyine sahip olması önemlidir. Sadece suya dayanıklı kumaştan yapılmış bir giysi ile su geçirmez giysi olarak yapılmış, test edilmiş ve onaylanmış bir giysi arasında önemli farklar vardır. Suya dayanıklı giyeceklerin bir kısmı yağmura karşı sadece sınırlı bir koruma sağlamaktadır. Su itici olarak tanımlanan giyecekler, yüzeydeki suyu damlatacak şekilde işlem görmüş olabilir, ancak fermuarlar, dikişler ve ceplerin mutlaka korumaya sahip olmaları gerekmez. Bu yüzden, kötü hava koşullarına karşı koruma sağlamak için tasarlanan dış mekan koruyucu giyeceklerin genellikle su geçirmezliğini ve nefes alabilirliğini ölçen BS EN 343 standardına uygun şekilde test edilmeleri gerekmektedir.

BS EN 343 standardı, kullanılan kumaşa ilave olarak, tüm giyecek konstrüksiyonunu dikkate alan ve yağışlı havaya karşı koruma sağlayan bir Avrupa standardıdır. Değerlendirme iki kategoride yapılmaktadır: birincisi yağış, sis ve neme karşı koruma yeteneğinin değerlendirilmesi, ikincisi ise bu belli koşullarda nefes alabilirliğin belirlenmesi. Daha sonra bu iki kategoride birden üçe kadar derecelendirme yapılmaktadır. Buna göre,

 • Su penetrasyon direnci
  • 1 = Minimum yağmur koruması seviyesi
  • 2 = Ara yağmur koruması
  • 3 = En yüksek seviyede yağmur koruması
 • Nefes alabilirlik
  • 1 = EN343 standardı uyarınca nefes alabilir olarak değerlendirilemez
  • 2 = Orta düzeyde nefes alabilirlik
  • 3 = En yüksek düzeyde nefes alabilirlik

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, BS EN 343 Koruyucu giysi, yağmura karşı koruma test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.