Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM F2407-20 Sağlık Tesislerinde Kullanım Amaçlı Cerrahi Önlükler İçin Standart Şartname

ASTM F2407-20 Sağlık Tesislerinde Kullanım Amaçlı Cerrahi Önlükler İçin Standart Şartname

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM F2407-20 standardında, sağlık kuruluşlarında kullanılan medikal önlüklerin performansı, dokümantasyonu ve etiketlenmesine yönelik gereksinimler açıklanmaktadır. Bu önlükler için dört seviye bariyer özellikleri ANSI/AAMI PB70 standardında yer almaktadır. ANSI/AAMI PB70 standardı, tıbbi önlüklerin bariyer özelliklerini sadece yalnızca Seviye 1, 2 ve 3’te su kullanarak değerlendirmektedir. Bu önlükler farklı yüzey gerilimlerine sahip kana ve diğer sıvılara maruz kaldığı zaman, ilave testlerin performansı, Seviye 4 önlük için simüle edilmiş biyolojik sıvılara karşı bariyer seviyeleri gerekmektedir. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM F2407-20 Sağlık tesislerinde kullanım amaçlı cerrahi önlükler için standart şartname.

ASTM F2407-20 Sağlık Tesislerinde Kullanım Amaçlı Cerrahi Önlükler İçin Standart Şartname

Medikal önlüğün kritik bölgelerinin darbe penetrasyonunu, hidrostatik direncini ve viral penetrasyon direnci performansını belirlemek için bariyer testi yapılmalıdır. Ayrıca medikal önlüğün kritik bölgelerinin fiziksel özellikleri de test edilmeli ve şu gerekliliklere uygun olmalıdır: gerilme mukavemeti, yırtılma direnci, dikiş mukavemeti, tiftik oluşumu, buharlaşma direnci ve su buharı iletim hızı. Genel güvenlik gereksinimleri, biyouyumluluk, sterilite güvencesi, alev yayılması ve doğal kauçuk lateks spesifikasyonlarına göre tespit edilmelidir.

Kısaca ASTM F2407-20 şartnamesi, kana, vücut sıvılarına ve diğer potansiyel olarak bulaşıcı malzemelere maruz kalma potansiyelinin mevcut olduğu durumlarda sağlık çalışanlarının korunması amacı ile kullanılan medikal önlükler için en düşük gereksinimleri sağlamaktadır. Bu şartname, ANSI/AAMI PB70 standardına oluşturulan önlük sınıflandırma sistemine dayalı bariyer testi gerektirmektedir.

Bu standart, izolasyon önlükleri veya dekontaminasyon önlükleri gibi tıbbi olmayan uygulamalarda kullanılan koruyucu giyeceklere, medikal eldivenler, hasta muayene eldivenleri veya diğer tıbbi eldivenler gibi eller için koruyucu giyeceklere, gözlük veya yüz siperleri, cerrahi başlıklar veya başlıklar, cerrahi maskeler veya solunum maskeleri gibi baş için koruyucu giyeceklere, ameliyathane ayakkabıları, ayakkabı kılıfları veya ameliyat botları gibi ayaklar için koruyucu giyecekler veya sağlık çalışanları tarafından giyilen diğer türden koruyucu giyeceklere ve ekipmanlara değinmemektedir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM F2407-20 Sağlık tesislerinde kullanım amaçlı cerrahi önlükler için standart şartname test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.