Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM F1670 / F1670M-17a Koruyucu Giysilerde Kullanılan Malzemelerin Sentetik Kanla Penetrasyona Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

ASTM F1670 / F1670M-17a Koruyucu Giysilerde Kullanılan Malzemelerin Sentetik Kanla Penetrasyona Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM F1670 standardında, koruyucu giyecek yapımında kullanılan malzemelerin, sürekli sıvı teması koşulları altında sentetik kanın nüfuz etmesine karşı direncini tespit etme amacı ile bir test yöntemi sunulmaktadır. Koruyucu giyeceğin bu testlerde başarılı olup olmadığı, sentetik kan penetrasyonunun görsel tespitine dayanmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM F1670 / F1670M-17a Koruyucu giysilerde kullanılan malzemelerin sentetik kanla penetrasyona dayanımı için standart test yöntemi.

ASTM F1670 / F1670M-17a Koruyucu Giysilerde Kullanılan Malzemelerin Sentetik Kanla Penetrasyona Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

Söz konusu standartta açıklanan test yöntemi, sentetik kanı kolayca emen kalın ve iç astarları olan koruyucu giyecek malzemelerinin test edilmesinde her zaman etkili olmamaktadır. Bu nedenle bu test yöntemi, ASTM F1671 standardında açıklanan daha karmaşık bir bariyer testi ile daha sonraki testler için koruyucu giysi malzemelerinin seçilmesine yönelik bir araçtır (ASTM F1671 / F1671M-13 Koruyucu giysilerde kullanılan malzemelerin, test sistemi olarak phi-x174 bakteriyofaj penetrasyonunu kullanan kanla taşınan patojenlerin penetrasyonuna karşı direnci için standart test yöntemi).

ASTM F1670 standardı, kan yoluyla bulaşan patojen maruziyetinin tüm şekilleri veya koşulları için geçerli değildir. Bu test yöntemi sadece koruyucu giyeceklerde kullanılan malzemelerin veya dikişler gibi belli malzeme yapılarının performansını ele almaktadır.

Bu test yöntemi aslında, kimyasal koruyucu giyecek malzemelerinin, sıvıların nüfuz etmesine karşı direncini ölçmek için ASTM F903 standardına açıklanan test yöntemine dayanmaktadır. Bu test yöntemi normalde, koruyucu giyeceklerin ayrı ayrı bitmiş parçalarından ve malzeme örneklerinden alınan numuneleri değerlendirmek için kullanılmaktadır.

Tıbbi koruyucu giecek malzemelerinin, kana, vücut sıvılarına ve diğer potansiyel olarak bulaşıcı malzemelere karşı bir bariyer olması amaçlanmaktadır. Vücut sıvılarının ıslanma ve penetrasyon özelliklerini, örneğin sıvının yüzey gerilimi, viskozitesi ve polaritesi ve ayrıca malzemelerin yapısı, nispi hidrofilikliği veya hidrofobikliği gibi birçok faktör etkilemektedir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM F1670 / F1670M-17a Koruyucu giysilerde kullanılan malzemelerin sentetik kanla penetrasyona dayanımı için standart test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.