Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E96 / E96M-16 Malzemelerin Su Buharı İletimi İçin Standart Test Yöntemleri

ASTM E96 / E96M-16 Malzemelerin Su Buharı İletimi İçin Standart Test Yöntemleri

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E96 standardında, kağıt, plastik filmler, diğer levha malzemeler, suntalar, alçı ve alçı ürünleri, ahşap ürünler ve plastikler gibi su buharının geçişinin önemli oldığu malzemelerin su buharı iletiminin belirlenmesine yönelik test yöntemleri sunulmaktadır. Buradaki test yöntemleri, belirtilenler dışında kalınlığı 32 mm’den fazla olmayan malzemeler ile sınırlıdır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM E96 / E96M-16 Malzemelerin su buharı iletimi için standart test yöntemleri.

ASTM E96 / E96M-16 Malzemelerin Su Buharı İletimi İçin Standart Test Yöntemleri

Bu standarda uygun şekilde geçirgenliğin ölçülmesi için iki temel yöntem sunulmaktadır: kurutucu yöntem ve su yöntemi. Ayrıca iki de varyasyon sağlanmaktadır: bir tarafı ıslatılmış servis koşulları ve bir tarafta düşük nemli diğer tarafta yüksek nemli servis koşulları.

ASTM E96 standardında açıklanan test yöntemlerinin amacı, basit cihazlarla, geçirgen ve yarı geçirgen malzemelerden uygun birimlerle ifade edilen güvenilir su buharı aktarım değerlerini elde etmektir. Bu değerler tasarım, üretim ve pazarlama faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Ancak bir dizi test koşulu altında elde edilen bir geçirgenlik değeri, farklı bir koşullar altında farklı değerler gösterebilir. Bu yüzden kullanım koşullarına en yakın olan test koşulları seçilmelidir. Kullanılan koşullar bildirilirken, yararlı olan standart koşullar standart ekinde yer almaktadır.

Kısaca buradaki testler, yarı geçirgen ve geçirgen numuneler aracılığı ile su buharı transferini değerlendirmektedir. Veriler, üretici firmalar ve tasarımcılar tarafından kullanılmaktadır ve genelde ambalaj uygulamalarında önemli olmaktadır.

Test yapılırken, numune ile su arasında küçük bir boşluk bırakarak damıtılmış suyla doldurulur. Kap daha sonra buhar kaybını önlemek için kapatılır. Aparatın bir başlangıç ağırlığı alınır ve ardından sonuçlar doğrusal hale gelene kadar zaman içinde düzenli olarak tartılır. Tüm ağırlık kaybının numuneden su buharı geçişinden kaynaklandığından emin olmak için dikkat etmek gerekmektedir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM E96 / E96M-16 Malzemelerin su buharı iletimi için standart test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.