Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM D737-96 Tekstil Kumaşlarının Hava Geçirgenliği İçin Standart Test Yöntemi

ASTM D737-96 Tekstil Kumaşlarının Hava Geçirgenliği İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D737-96 standardında, tekstil kumaşlarının hava geçirgenliğinin ölçülmesini içeren bir test yöntemi sunulmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM D737-96 Tekstil kumaşlarının hava geçirgenliği için standart test yöntemi.

ASTM D737-96 Tekstil Kumaşlarının Hava Geçirgenliği İçin Standart Test Yöntemi

Bu test yöntemi, dokuma kumaşlar, dokunmamış kumaşlar, hava yastıklı kumaşlar, battaniyeler, tüylü kumaşlar, örme kumaşlar, katmanlı kumaşlar ve kadife kumaşlar dahil olmak üzere çok sayıda kumaş türü için geçerlidir. Kumaşlar, muamele edilmemiş, boyutlandırılmış, kaplanmış, reçine ile muamele edilmiş veya başka bir şekilde işlem görmüş olabilir.

Testler sırasında, bilinen bir kumaş alanından dikey olarak geçen hava akış hızı, iki kumaş yüzeyi arasında önceden belirlenen bir hava basıncı farkı elde etmek için ayarlanmaktadır. Bu hava akış hızı ölçülerek kumaşın hava geçirgenliği tespit edilmektedir.

Laboratuvarlar arası kesinlik tahminleri kabul edilebilir düzeyde olduğu için bu test yöntemi, kabul testi ticaretinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Rapor edilen test sonuçlarında farklılıklardan kaynaklanan bir anlaşmazlık durumu olursa, alıcı ve tedarikçi firmalar, laboratuvarlar arasında istatistiksel bir önyargı olup olmadığını anlamak amacı ile karşılaştırmalı testler yaptırmak zorundadır.

İki laboratuvardan alınan ortalama sonuçlar, hem uygun istatistiksel analizler kullanılarak, hem de daha önce iki tarafça seçilen kabul edilebilir bir olasılık seviyesi kullanılarak karşılaştırılmalıdır.

Hava geçirgenliği, hava yastıkları için kumaşlar, giysiler, cibinlik, paraşütler, yelkenler, tenteler ve gaz filtreleri, gibi tekstil malzemelerinin performansında önemli bir faktördür. Örneğin filtrelemede verimlilik, hava geçirgenliği ile doğrudan ilişkilidir. Hava geçirgenliği, aynı zamanda, hava koşullarına dayanıklı ve yağmur geçirmez kumaşların veya genel olarak kaplanmış kumaşların hava alabilirliğine ilişkin bir gösterge sağlamak için de kullanılmaktadır.

Bu standart, varsa, kullanımına yönelik tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini tespit etmek, doğrudan bu standardı uygulayan kullanıcının sorumluluğu altındadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM D737-96 Tekstil Kumaşlarının hava geçirgenliği için standart test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.