Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM D6701-16 Nonwoven ve Plastik Bariyerler Üzerinden Su Buharı İletim Oranlarını Belirlemek İçin Standart Test Yöntemi

ASTM D6701-16 Nonwoven ve Plastik Bariyerler Üzerinden Su Buharı İletim Oranlarını Belirlemek İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D6701-16 standardında, dokunmamış ve plastik bariyer malzemelerden 500 ila 100.000 g/m2/gün arasında değişen su buharı iletim oranını tespit etmeye yönelik bir test yöntemi sunulmaktadır. Bu test yöntemi, filmlere, tek veya çok katmanlı sentetik veya doğal polimerlerden oluşan bariyerlere, dokuma olmayan kumaşlara ve kalınlığı 3 mm’ye kadar olan filmlerle kaplanmış dokumasız kumaşlara uygulanmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM D6701-16 Nonwoven ve plastik bariyerler üzerinden su buharı iletim oranlarını belirlemek için standart test yöntemi.

ASTM D6701-16 Nonwoven ve Plastik Bariyerler Üzerinden Su Buharı İletim Oranlarını Belirlemek İçin Standart Test Yöntemi

Söz konusu standartta açıklanan test yöntemi, su buharı iletim hızının ve su buharı geçirgenliğinin tespit edilmesini sağlamaktadır. Metrik birimler olarak belirtilen değerler standart olarak kabul edilmektedir. Su buharı iletim hızı için kabul edilebilir birimler genellikle g/m2/gün’dür.

Kısaca bu standarrta açıklanan test yönteminin amacı, bariyer malzemelerinin su buharı geçiş hızı için değerler elde etmektir. Su buharı iletim hızı, malzemelerin önemli bir özelliğidir ve ürünlerin raf ömrü, ürün stabilitesi, nefes alma yeteneği ve kullanım rahatlığı ile ilgili olmaktadır. Bu testler ile elde edilen veriler, alıcı ve satıcı firmaların örnekleme prosedürleri, test koşulları ve kabul kriterleri üzerinde anlaşmış olması koşuluyla, bir hakem test yöntemi olarak uygun görülmektedir.

Su buharı iletim oranı test edilerek, malzemelerin teknik özelliklerinin üretim gereksinimlerini karşılayıp karşılamayacağı tespit edilmektedir. Bu testlerde kullanılan su buharı aktarım hızı test cihazı, kap yöntemine dayanmaktadır ve dokunmamış ve plastik bariyerler dahil birçok malzemenin su buharı iletim hızı testlerinde profesyonel olarak kullanılmaktadır.

ASTM D6701-16 standardı, kullanımına yönelik güvenlik endişelerinin tümünü ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamaları oluşturmak ve kullanımdan önce yasal düzenlemelerde yer alan sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek, bu standardı kullanan işletmelerin sorumluluğu altındadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM D6701-16 Nonwoven ve plastik bariyerler üzerinden su buharı iletim oranlarını belirlemek için standart test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.