Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM D5733-99 Dokunmamış Kumaşların Trapezoid Prosedürü İle Yırtılma Mukavemeti İçin Standart Test Yöntemi

ASTM D5733-99 Dokunmamış Kumaşların Trapezoid Prosedürü İle Yırtılma Mukavemeti İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D5733-99 standardında, bir sabit oranlı uzama çekme testi makinası kullanılarak trapezoid prosedürü ile, dokunmamış kumaşların yırtılma mukavemetinin ölçülmesine yönelik bir test yöntemi sunulmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM D5733-99 Dokunmamış kumaşların trapezoid prosedürü ile yırtılma mukavemeti için standart test yöntemi. Ancka bu standart 2008 yılında geri çekilmiştir.

ASTM D5733-99 Dokunmamış Kumaşların Trapezoid Prosedürü İle Yırtılma Mukavemeti İçin Standart Test Yöntemi

Sabit oranlı uzama çekme testi makinası, trapezoid yırtılma mukavemetini tespit etmek için tercih edilen bir test cihazıdır. Yine de bazı sabit oranlı uzama tipi çekme testi makinaları da kullanılmaya devam etmektedir. Sonuç olarak, bu test makinaları, alıcı ve tedarikçi firma arasında mutabık kalınması durumunda kullanılmaktadır. ASTM D5733-99 standardında sunulan test yönteminde kullanılan sabit oranlı uzama çekme testi makinası koşulları standart ekinde yer almaktadır.

Söz konusu test yöntemi, işlenmiş veya işlenmemiş, büyük ölçüde boyutlandırılmış, kaplanmış veya reçine ile işlenmiş kumaşlar dahil olmak üzere çok sayıda dokunmamış kumaş için geçerlidir. Ancak bu test yöntemi, yüksek yumuşaklıkta dokunmamış kumaşlar için kullanışlı bulunmamaktadır.

Bu testler sırasında ölçülen trapezoid yırtılma mukavemeti, numunede daha önce başlatılan bir yırtılmayı devam ettirmek veya yaymak için gereken en yüksek yırtılma kuvvetidir. Bildirilen değer, yırtılmayı başlatmak için gereken kuvvetle doğrudan ilişkili değildir.

Genel olarak trapezoid yırtılma yöntemi, yırtılmanın numunenin genişliği boyunca yayılmasını sağlayacak şekilde tanımlanmış bir yol boyunca gerilim üreten bir testtir. Dokuma kumaşlar için trapez yırtılma mukavemeti, öncelikle kıskaçlarda tutulan ipliklerin özelliklerine göre belirlenmektedir.

ASTM D5733-99 standardı, kullanımına yönelik güvenlik endişelerinin tümünü ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamaları oluşturmak ve kullanımdan önce yasal düzenlemelerde yer alan sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek, bu standardı kullanan işletmelerin sorumluluğu altındadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM D5733-99 Dokunmamış kumaşların trapezoid prosedürü ile yırtılma mukavemeti için standart test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.