Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM D5587-15 Trapezoid Prosedürü İle Kumaşların Yırtılma Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

ASTM D5587-15 Trapezoid Prosedürü İle Kumaşların Yırtılma Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D5587-15 standardında, sabit oranlı uzama tipi çekme testi makinası kullanılarak trapezoid prosedürü ile tekstil kumaşlarının yırtılma mukavemetinin ölçülmesine yönelik bir test yöntemi sunulmaktadır. Sabit oranlı uzatma türü çekme testi makinası, trapezoid yırtılma mukavemetini belirlemek için tercih edilen bir test cihazıdır. Bu test cihazları, alıcı ve tedarikçi firma arasında mutabık kalınması durumunda kullanılmaktadır. Bu test cihazının kullanım koşulları standart ekinde yer almaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM D5587-15 Trapezoid prosedürü ile kumaşların yırtılma dayanımı için standart test yöntemi.

ASTM D5587-15 Trapezoid Prosedürü İle Kumaşların Yırtılma Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

Bu standartta açıklanan test yöntemi, dokuma kumaşlar, hava yastıklı kumaşlar, battaniyeler, tüylü kumaşlar, örme kumaşlar, katmanlı kumaşlar, kadife ve dokunmamış kumaşlar dahil olmak üzere çok sayıda kumaş türü için geçerlidir. Kumaşlar, test öncesinde muamele edilmemiş, büyük ölçüde boyutlandırılmış, kaplanmış, reçine ile işlenmiş veya başka bir şekilde işlem görmüş olabilir. Numuneler ıslatılarak veya ıslatılmadan test edilebilir. Bu testler ile belirlenen yırtılma mukavemeti, testten önce yırtılmanın başlamasını gerektirmektedir. Elde edilen değer, bir yırtılmayı başlatmak için gereken kuvvet ile doğrudan ilişkili değildir.

Bu standartta trapez yırtılma mukavemeti için iki hesaplama yöntemi uygulanmaktadır: tek tepe kuvveti ve en yüksek beş tepe kuvvetinin ortalaması.

ASTM D5587-15 standardında sunulan test yöntemi, ticari gönderilerin kabul testleri için tatmin edici olarak kabul edilmektedir. Çünkü laboratuvarlar arası kesinliğe ilişkin tahminler, kabul edilebilir görülmektedir. Bu bakımdan bu test yöntemi, kabul testi ticaretinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İki laboratuvar test sonuçları arasında anlamlı farklar varsa, aralarında istatistiksel bir önyargı olup olmadığını belirlemek için karşılaştırmalı test yapılmalıdır.

Trapezoid yırtık, yırtılmanın numunenin genişliği boyunca ilerleyeceği şekilde tanımlanmış bir yol üzerinde gerilim üretmektedir. Farklı kumaşların veya aynı kumaşta farklı yönlerin yırtılma direncini belirlemek için kullanışlıdır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM D5587-15 Trapezoid prosedürü ile kumaşların yırtılma dayanımı için standart test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.