Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM D5034-09 Tekstil Kumaşlarının Kopma Mukavemeti ve Uzaması İçin Standart Test Yöntemi (Kapma Testi)

ASTM D5034-09 Tekstil Kumaşlarının Kopma Mukavemeti ve Uzaması İçin Standart Test Yöntemi (Kapma Testi)

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D5034-09 standardında, birçok tekstil kumaşının kopma mukavemetini ve uzamasını tespit etmek amacı ile kavrama ve değiştirilmiş kavrama test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM D5034-09 Tekstil kumaşlarının kopma mukavemeti ve uzaması için standart test yöntemi (kapma testi).

ASTM D5034-09 Tekstil Kumaşlarının Kopma Mukavemeti ve Uzaması İçin Standart Test Yöntemi (Kapma Testi)

Kapma test yöntemi, dokuma, dokuma olmayan ve keçeli kumaşlara uygulanmaktadır ve değiştirilmiş kavrama test prosedürü öncelikle dokuma kumaşlar için kullanılmaktadır. Bu test yöntemi, cam kumaşlar veya örme kumaşlar ve yüzde 11’in üzerinde yüksek esnemeye sahip diğer tekstil kumaşları için tavsiye edilmemektedir.

Şerit test yöntemi kullanılarak tekstil kumaşlarının kopma kuvvetinin ve uzamasının belirlenmesi için ASTM D5035 standardına uygun test yapılmalıdır.

Kopma kuvveti ve uzamanın belirlenmesi için ASTM D5034-09 standardında açıklanan test yöntemindeki kapma testi, dokuma veya dokuma olmayan tekstil kumaşlarının çoğunun ticari gönderilerinin kabul testi için tatmin edici kabul edilmektedir. Değiştirilmiş kavrama testi prosedürü, dokuma tekstil kumaşları ticari gönderinin kabul testi için tatmin edici kabul edilmektedir.

Bu test yöntemi, yüksek esnemelere sahip olduğu için örme kumaşlar için önerilmemektedir. Ayrıca 200-N/cm genişliğinden fazla mukavemete sahip herhangi bir kumaş için bazı teknik düzenlemeler gerekli olabilir.Bu standartta yer alan tüm test yöntemleri, koşullandırılmış veya ıslak kumaşların test edilmesi için geçerlidir.

ASTM D5034-09 standardı, çoğu tekstil kumaşının kopma mukavemetini ve uzamasını belirlemektedir. Kavrama testi, dokuma, dokuma olmayan ve keçeli kumaşlara uygulanabilirken, modifiye edilmiş kavrama testi öncelikle dokuma kumaşlar için kullanılmaktadır.

ASTM D5034-09 standardı, kullanımına yönelik güvenlik endişelerinin tümünü ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamaları oluşturmak ve kullanımdan önce yasal düzenlemelerde yer alan sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek, bu standardı kullanan işletmelerin sorumluluğu altındadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM D5034-09 Tekstil kumaşlarının kopma mukavemeti ve uzaması için standart test hizmetleri de (kapma testi) vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.