Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM D1683 / D1683M-17 Dokuma Kumaşların Dikili Dikişlerinde Başarısızlık İçin Standart Test Yöntemi

ASTM D1683 / D1683M-17 Dokuma Kumaşların Dikili Dikişlerinde Başarısızlık İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D1683 standardında, dikilen dikişlere dik bir kuvvet uygulayarak dokuma kumaşlarda dikiş mukavemetini ölçmeye yönelik bir test yöntemi sunulmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM D1683 / D1683M-17 Dokuma kumaşların dikili dikişlerinde başarısızlık için standart test yöntemi.

ASTM D1683 / D1683M-17 Dokuma Kumaşların Dikili Dikişlerinde Başarısızlık İçin Standart Test Yöntemi

Dikilmiş dikişe dik eksen, çözgü ipliği eksenini veya atkı ipliği eksenini temsil etmektedir. Bu test yöntemi, daha önce dikilmiş bir malzemeden elde edilen dikilmiş dikişlere iki özel dikiş tertibatından biri kullanılarak kumaş numuneleri ile dikilmiş dikişlere uygulanabilir. Dikiş tiplerinin tam bir açıklaması ASTM D6193 standardında yer almaktadır.

Dokuma bir tekstil yapısının performansı, dikişin her iki tarafında kumaşın kopmasına neden olacak en yüksek dikiş mukavemetini gösteren verileri gerektirdiğinde, standart dikiş, iki veya daha fazla bindirmeli dikiş tipi yapıyı kullanacak şekilde değiştirilmektedir.

ASTM D1683 standardı, dikilmiş bir dokuma kumaşın kopması için en yüksek kopma kuvveti ölçümü gerektiği zaman kullanılmaktadır. Bu test yöntemi ile, bir dokuma kumaşta dikişin dikiş verimliliği ölçülmektedir. Keza bir tekstil ürününün tamir edilebilmesi için kumaşa zarar vermeden dikiş arızasının meydana geldiği dikiş mukavemeti eşiğini belirlemek için de kullanılmaktadır. Diğer taraftan bu test yöntemi ile, dikiş mukavemetinin çözgü ipliklerinin, atkı ipliklerinin veya bu ipliklerin herhangi bir kombinasyonunun kaymasına ve yer değiştirmesine neden olan kuvvet belirlenmektedir. Ancak bu test yöntemi, bir dikişin gerçek aşınma performansını belirlememektedir.

Tekstil ürünlerinin üretiminde, son kullanım yapısını oluşturmak için dikiş ipliği, dikiş tipi ve dikiş yoğunluğunun en iyi kombinasyonunu belirlemek amacı ile dikiş mühendisliği kullanılmaktadr. Bu değişkenler, bir tekstil ürününün, kesilmiş kumaş parçaları birleştirildiği zaman en yüksek dikiş mukavemeti performansını ve yapısal bütünlüğünü elde etmesine katkıda bulunmaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM D1683 / D1683M-17 Dokuma kumaşların dikili dikişlerinde başarısızlık için standart test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.