Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM D1424-09 Düşen Sarkaç (Elmendorf Tipi) Aparatıyla Kumaşların Yırtılma Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

ASTM D1424-09 Düşen Sarkaç (Elmendorf Tipi) Aparatıyla Kumaşların Yırtılma Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D1424-09 standardında, bir kumaştaki bir kesikten başlayarak ve bir düşen sarkaç aparatını (Elmendorf tipi) kullanarak tek yırtık bir yırtılmayı yaymak için gereken kuvveti belirlemeye yönelik bir test yöntemi sunulmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM D1424-09 Düşen sarkaç (Elmendorf tipi) aparatıyla kumaşların yırtılma dayanımı için standart test yöntemi.

ASTM D1424-09 Düşen Sarkaç (Elmendorf Tipi) Aparatıyla Kumaşların Yırtılma Dayanımı İçin Standart Test Yöntemi

Bu test yöntemi, test sırasında kuvvet uygulama yönüne çapraz yönde yırtılmaması koşuluyla, dokuma, katmanlı battaniyeler, tüylü hav, battaniye ve hava yastığı kumaşları dahil olmak üzere çok sayıda kumaş türü için geçerlidir. Kumaşlar, işlem görmemiş, büyük ölçüde boyutlandırılmış, kaplanmış, reçine ile muamele edilmiş veya başka bir şekilde işlem görmüş olabilir. Testler numune ıslatılarak veya ıslatılmadan uygulanabilmektedir.

ASTM D1424-09 test yöntemi, sadece çözgü örgülü kumaşların çözgü yönü testleri için uygundur. Çözgülü örme kumaşların gidiş yönü veya diğer birçok örme kumaşın her iki yönü için uygun bulunmamaktadır.

Düşen sarkaç tipi aparat ile yırtılma mukavemetinin tespit edilmesine yönelik bu test yöntemi, kumaşların ticari sevkiyatlarının kabul testi için kullanılmaktadır. Ancak duruma göre karşılaştırmalı testler gerekebilir.

Rapor edilen test sonuçlarında farklılıklardan kaynaklanan bir anlaşmazlık durumu olursa, alıcı ve tedarikçi firmalar, laboratuvarlar arasında istatistiksel bir önyargı olup olmadığını anlamak amacı ile karşılaştırmalı testler yaptırmak zorundadır. Bu noktada önyargının araştırılması için istatistiksel yardım gerekmektedir. İki laboratuvardan alınan ortalama sonuçlar, hem uygun istatistiksel analizler kullanılarak, hem de daha önce iki tarafça seçilen kabul edilebilir bir olasılık seviyesi kullanılarak karşılaştırılmalıdır.

ASTM D1424-09 standardı, varsa, kullanımına yönelik tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini tespit etmek, doğrudan bu standardı uygulayan kullanıcının sorumluluğu altındadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM D1424-09 Düşen sarkaç (Elmendorf tipi) aparatıyla kumaşların yırtılma dayanımı için standart test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.