Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

AATCC 42 Suya Dayanıklılık - Darbe Penetrasyon Testi

AATCC 42 Suya Dayanıklılık - Darbe Penetrasyon Testi

Amerikan Tekstil Kimyacıları ve Renkçiler Birliği (AATCC) tarafından tasarlanan AATCC 42 standardında, tekstil kumaşlarının suya dayanıklılık özellikleri belirlenmekte ve darbe penetrasyon test yönetimi açıklanmaktadır. Bu standardın tam adı şu şekildedir: AATCC 42 Suya dayanıklılık - Darbe penetrasyon testi.

AATCC 42 Suya Dayanıklılık - Darbe Penetrasyon Testi

Söz konusu standart, suya dayanıklı veya su itici bir apre uygulanmış olan veya uygulanmayan herhangi bir tekstil kumaşına uygulanmaktadır. Bu test, kumaşların darbe yolu ile su girişine karşı gösterdiği direnci belirlemekte ve bu kumaşların yağmur suyunun girmesine karşı olası direncini tespit etmektedir. Genelde de bu standarda, koruyucu giyecek kumaşlarının, suya karşı gösterdiği direnci belirlemek için için başvurulmaktadır. Testlerde elde edilen sonuçları etkileyen başlıca faktörler, liflerin ve ipliklerin su iticilik özellikleri, kumaşın dokusu ve uygulanan bitirme işlemleridir.

Testler sırasında ağırlığı ölçülen bir kurutma kağıdı ile desteklenen bir test numunesinin gergin bir yüzeyine, bir hacim su püskürtülmektedir. Kurutma kağıdı daha sonra su penetrasyonunu belirlemek için tartılmakta ve emdiği su miktarı belirlenerek test numunesi sınıflandırılmaktadır.

Aynı amaçla tasarlanan bir başka standart ise, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 18695 standardıdır (ISO 18695 Tekstil - Su sızmasına karşı direncin belirlenmesi - Darbe penetrasyon testi). Bu standartta da, suya dayanıklı veya su itici bir apre uygulanmış veya uygulanmamış herhangi bir tekstil kumaşının, düşük darbe ile su girişine karşı direnci ölçülmektedir. Bu standartta sunulan test yöntemi, yağmur duşu testi (ISO 9865) veya yağmur testinin (ISO 22958) çok şiddetli olduğu orta ila gevşek yapıdaki kumaşlar için en uygun olan test yöntemidir.

Kısaca darbe penetrasyon testi, bir tekstil ürününün püskürtülen su ile temas halinde su sızmasına karşı gösterdiği direnci belirlemek için yapılmaktadır. Genelde önlük ve perde gibi tekstil ürünlerine uygulanmaktadır. Bu testin yapılması, FDA’ya 510K başvuruları için de gerekmektedir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, AATCC 42 Suya dayanıklılık, darbe penetrasyon testi hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.