Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

AATCC 35 Suya Dayanıklılık: Yağmur Testi

AATCC 35 Suya Dayanıklılık: Yağmur Testi

Amerikan Tekstil Kimyacıları ve Renk Uzmanları Derneği (AATCC) tarafından yayınlanan AATCC 35 standardı, suya dayanıklı olan veya su itici bir apre verilmiş olan veya olmayan herhangi bir tekstil kumaşına uygulanan bir test yöntemi sunmaktadır. Bu test yöntemi ile suyun darbe ile nüfuz etme direnci ölçülmektedir. Elde edilen sonuçlar, kumaşların muhtemel yağmur penetrasyon direncini tahmin etmek için kullanılmaktadır.

AATCC 35 Suya Dayanıklılık: Yağmur Testi

Özellikle giysi kumaşlarının penetrasyon direncini ölçmek için AATCC 35 standardı çok uygundur. Bu teste uygun bir cihaz kullanılarak, tek bir kumaşın veya bir kumaş kombinasyonunun penetrasyon direnci, farklı yoğunluklarda su darbelerinde test edilmektedir. Bu standartta açıklanan test yöntemi ile elde edilen sonuçlar, kumaş üzerindeki liflerin, ipliklerin ve aprelerin ıslanmasına, su iticiliğine ve kumaşın yapısına dayanmaktadır.

Test yapılırken, önceden tartılmış bir kurutma kağıdı ile desteklenen bir test numunesine, kontrollü koşullar altında 5 dakika boyunca su püskürtülmektedir. Daha sonra kurutma kağıdı, test sırasında numuneden sızan su miktarını belirlemek için yeniden tartılmaktadır.

Su iticilik, su itici apre işlemi uygulandıktan sonra, hem suya dayanıklı hem de su geçirmez ürünlerin özelliklerini tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Bir ürün su itici olarak etiketlenmişse bu, hidrofobik olduğu veya temas halinde suyu ittiği anlamına gelmektedir. Su iticilik, suya dayanıklı ve su geçirmez kumaşların bir özelliğidir ve testlerde, su nüfuz etmeye başlamadan önce bir malzemenin ne kadar su basıncına dayanabileceği ölçülmektedir. Teorik olarak bir su damlası kumaşa 90 dereceden daha az bir açı ile temas ederse, kumaş bir miktar su emmektedir. Ama bir su damlası 90 dereceden büyük bir açı ile kumaşa çarparsa, kumaş daha az su emmektedir. Dolayısıyla, bir sıvının kumaşın yüzeyine çarpma açısına ve ne kadar yüzey alanını kapladığına bağlı olarak, suyun ne kadar iyi itildiği belirlenmektedir.

Kumaşın suya dayanıklılığını belirleyen faktörler şunlardır: kumaşta bulunan kimyasal bileşikler, yüzey alanının pürüzlülüğü, kumaşın gözenek özellikleri ve yüzeydeki yağ, ter ve kir gibi maddeler.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, AATCC 35 Suya dayanıklılık: yağmur test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.