Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

AATCC 22 Su İticilik: Püskürtme Testi

AATCC 22 Su İticilik: Püskürtme Testi

Amerikan Tekstil Kimyacıları ve Renk Uzmanları Derneği (AATCC) tarafından yayınlanan AATCC 22 standardı, su itici bir apre verilmiş olan veya olmayan herhangi bir tekstil kumaşına uygulanan bir test yöntemi sunmaktadır. Bu test yöntemi ile, kumaşların su ile ıslanmaya karşı gösterdiği direnç tespit edilmektedir. Özellikle kumaşlara uygulanan apre işlemlerinin su itici etkinliğini (su geçimezlik etkinliğini) ölçmek için bu standart çok uygun görülmektedir.

AATCC 22 Su İticilik: Püskürtme Testi

AATCC 22 standardında açıklanan test yöntemi ile elde edilen sonuçlar, kumaş üzerindeki liflerin, ipliklerin ve aprelerin ıslanmasına, su iticiliğine ve kumaşın yapısına dayanmaktadır.

AATCC, test yöntemleri ve değerlendirme prosedürleri dahil olmak üzere iki yüzün üzerinde tekstil ile ilgili standart geliştirmiştir. Bu standartlar her yıl AATCC teknik el kitabında yayınlanmaktadır. Söz konusu standartlar, araştırma komiteleri aracılığı ile gönüllü üyeler tarafından tasarlanmakta ve güncellenmektedir. Ayrıca tüm endüstri paydaşları standart geliştirme sürecine katılabilmektedir.

AATCC 22 Su iticilik: püskürtme testinin prensibi, görsel bir derecelendirme ölçeği kullanarak, kontrollü koşullar altında, bir kumaş örneğinin yüzeyindeki su püskürtme modelini değerlendirmektir.

AATCC 22 Su iticilik: püskürtme testi ve AATCC 35 Suya dayanıklılık: yağmur testi standartları, mont ve ceket gibi tesktil ürünlerinin performans özelliklerini belirlemek için en yaygın şekilde kullanılan iki standarttır.

Su iticiliği, emiciliği ve direnç için uygulanan testler, genelde AATCC tarafından geliştirilen standartlara dayanmaktadır. AATCC’nin standart test yöntemi geliştirmeye odaklanması, kumaş ıslak işleme ve terbiye ile ilgili kumaş nitelikleri dolayısıyladır. AATCC, son tekstil ürünleri için performans standartları geliştirmemektedir.

Yağmurluklar veya çadırlar için tasarlanan bir kumaşın teması, diğer özelliklerin yanı sıra, suyu dışarıda tutma kabiliyetine göre değerlendirilmektedir. Su ile tekstil malzemeleri arasında son kullanımları için çok gerekli olan bir ilişki bulunmaktadır. Su iticiliği, bir tekstil malzemesi üzerine suyun yayılmaması ile karakterize edilen bir durumdur. Bu genellikle yağ, balmumu veya kauçuk gibi bir madde ile işlenmiş kumaş ile sağlanmaktadır. Sprey test cihazı, bir kumaşın su iticiliğini ölçen bir alettir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, AATCC 22 Su iticilik: püskürtme test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.