Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

AATCC 127 Su Direnci İçin Test Yöntemi - Hidrostatik Basınç

AATCC 127 Su Direnci İçin Test Yöntemi - Hidrostatik Basınç

Amerikan Tekstil Kimyacıları ve Renkçiler Birliği (AATCC) tarafından tasarlanan AATCC 127 standardında, bir kumaşın hidrostatik basınç altında suyun nüfuz etmesine karşı direncini ölçen bir test yöntemi sunulmaktadır. Bu test yöntemi suya dayanıklı veya su itici apre uygulanmış olan kumaşlar dahil tüm kumaş türlerine uygulanaktadır. Bu standardın tam adı şu şekildedir: AATCC 127 Su direnci için test yöntemi - Hidrostatik basınç.

AATCC 127 Su Direnci İçin Test Yöntemi - Hidrostatik Basınç

Bu testlerde elde edilen sonuçları etkileyen başlıca faktörler, liflerin ve ipliklerin su iticilik özellikleri, kumaşın dokusu ve su direncidir. Bu test yöntemi ile elde edilen sonuçlar, yağmur veya su spreyine direnç için başka AATCC test yöntemleri ile elde edilen sonuçlarla aynı olmayabilir.

AATCC 127 standardında sunulan test yöntemi, herhangi bir kısıtlama olmadan gerçekleştirilmektedir. Ancak bir kısıtlama gerekiyorsa, bu durumda AATCC TM208 Su direnci için test yöntemi - Bir tutucu kullanarak hidrostatik basınç standardı uygulanmalıdır.

Koruyucu giyecek üreten firmalar, rutin olarak ürünlerini sıvı penetrasyona karşı direnç açısından test etmektedir. Amerikan Tekstil Kimyacıları ve Renkçiler Birliği (AATCC) yanı sıra Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) ve Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından çeşitli penetrasyon test yöntemleri sunulmaktadır. Örneğin ISO tarafından geliştirilen ISO 811 standardı da, kumaşların su girişine karşı direncini tespit etmek amacı ile bir hidrostatik basınç yöntemi sunmaktadır (ISO 811 Tekstil - Su sızmasına karşı direncin belirlenmesi - Hidrostatik basınç testi). Bu test yöntemi, suya dayanıklı veya su itici bir apre işlemi uygulanmış olsun veya olmasın suya dayanıklı olması amaçlanan tüm kumaş türlerine uygulanmaktadır.

Genel olarak su geçirmezlik testleri, nefes alabilirlik ile aynı anda yapılmaktadır. Su geçirmez, suya dayanıklı ve su itici ürünler, nefes alabilirliği etkileyen bir film veya membrana sahip olabilir. Bu nedenle bu testler genellikle kapsamlı ve yüksek kaliteli koruyucu giyecekler için bir arada uygulanmaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, AATCC 127 Suya dayanıklılık, darbe penetrasyon testi hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.