Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Medikal Önlük ve Giysi Testleri

Medikal önlük ve giysiler, sağlık kuruluşlarında kullanılan en önemli kişisel koruyucu ekipman örnekleridir. Özellikle sağlık çalışanları potansiyel olarak bulaşıcı sıvı ve katı malzeme ile temas ettikleri takdirde, enfeksiyon veya hastalığı yayma riski taşımaktadır.

Medikal Önlük ve Giysi Testleri

Ayrıca, zayıflamış bağışıklık sistemine sahip hastalara zarar verebilecek mikroorganizmaları bulaştırma riskini de ortadan kaldırmaktadır. Medikal önlüklere, cerrahi önlükler, izolasyon önlükleri, cerrahi izolasyon önlükleri, prosedür önlükleri ve ameliyathane önlükleri dendiği de olmaktadır.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), medikal önlük ve giysiler için, ANSI/AAMI PB70 standardını kabul etmiştir. Bu standart, sıvı bariyer performansı ve sağlık kuruluşlarında kullanılması amaçlanan koruyucu önlük ve giyeceklerin sınıflandırılmasına yöneliktir. Bu standart, sağlık kuruluşlarında kullanılan önlüklerin ve diğer koruyucu giysilerin bariyer koruma seviyelerini tanımlamaktadır. Ayrıca önlüklerin bu koruma seviyelerini sağladığını doğrulamak için gerekli test yöntemlerini açıklamaktadır.

Medikal önlük ve giysilerin, izolasyon önlüğü, prosedür önlüğü veya sırf önlük olarak nasıl adlandırıldığına bakılmaksızın, bu standartta yer alan risk seviyelerine göre istenen koruma seviyesine uygun önlük seçilmesi gerekmektedir.

Orta ve yüksek bulaşma riski varsa geleneksel cerrahi önlüklerden daha fazla risk taşıyan alanlarda cerrahi izolasyon önlükleri kullanılmaktadır. Bu önlüklerin bağlamalar, manşetler ve kenar kıvrımları dışındaki tüm alanları kritik koruma bölgeleri olarak kabul edilmektedir. Bu önlükler en yüksek sıvı bariyer koruma seviyesini karşılamak zorundadır.

Cerrahi olmayan önlükler, düşük riskli hasta izolasyonu durumlarında, çalışanları mikroorganizmaların ve vücut sıvılarının transferinden korumaktadır. Bu önlükler, cerrahi prosedürler sırasında veya orta ila yüksek kontaminasyon riski olduğunda kullanılmamalıdır. Bu önlüklerin de bağlamalar, manşetler ve kenar kıvrımları dışındaki tüm alanları kritik koruma bölgeleri olarak kabul edilmektedir.

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM F2407 standardı, medikal önlük testlerini açıklayan bir şemsiyedir. Bu standarda göre önlüklerin çekme dayanımı, yırtılma direnci, dikiş mukavemeti, tiftik oluşumu, buharlaşma direnci ve su buharı iletimi testleri yapılmaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, medikal önlük ve giysi test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.