Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Maske Yıkama Performans Testleri

Maske Yıkama Performans Testleri

Koronavirüs salgını sırasında maske sıkıntısı yaşanırken, birçok kişi maske yıkamanın, maskeleri temizlemenin ve yeniden kullanmanın etkili bir yolu olup olmadığını merak ediyor. Yıkanabilir kirlilik önleyici maskelerin üretildiğini iddia eden firmalar var. Bazı firmalar, yıkanabilir maskeler ürettiklerini ve havadaki bakteri ve mikropları filtre edebildiklerini iddia etmektedir. Ancak yıkanabilir maskelerin çok da yararlı olduklarını söylemek güçtür. Çünkü maske yapımında kullanılan elyaflar çok önemlidir. N95 ve diğer kirlilik maskelerini yapmak için birçok firma rastgele hizalanmış, çok ince liflerden oluşan bir malzeme kullanmaktadır. Daha sonra bu tabakalara elektrostatik yük verilmektedir. Yıkama işlemi sırasında bu statik elektrik yükü ortadan kalkmakta ve maskenin performansı düşmektedir. Ayrıca şiddetli yıkama liflere de zarar vermekte ve bu da partiküllerin geçişini kolaylaştırmaktadır.

Maske Yıkama Performans Testleri

Ancak yaygın yıkanabilir maske türü, yıkanabilir pamuklu bir maske ve yıkanamayan bir N95 filtresi kullanmaktadır. Yine de bu filtre yıkanamaz. Dahası, değiştirilebilir filtreli maskeler, uyum testlerinde N95 maskelerden daha kötü performans göstermektedir.

Maske yıkamak için bir başka çözüm yolu alkol kullanmaktır. Sabun ve su ile ovalama yerine alkol maskeye daha az zarar vermektedir, çünkü sürtünme olmadan dezenfekte etmek imkanı bulunmaktadır. Bir grup araştırmacı tarafından N95 maskeleri, alkolle ovmadan önce ve sonra test edilmiş ve gece boyunca kurumaya bırakılmıştır. Bu maskelerin ortalama olarak yüzde 37 oranında daha az partikül yakaladığı tespit edilmiştir. Genel olarak maskeler, statik yüklü lifler kullanarak yaklaşık 0,3 mikron boyutlarındaki parçacıkları yakalamaktadır. Alkol ile temizlik, bu yükü ortadan kaldırmaktadır. Bununla birlikte araştırmacılar, alkol sterilizasyonunun çok daha az zarar verdiğini görmüşlerdir.

Kısaca N95 maskelerinin sabun ve su veya alkol ile yıkanması durumunda partikül yakalama etkinlikleri düşmektedir. İşin doğrusu maskeleri dezenfekte etmenin en basit yolu hiçbir şey yapmamaktır. Sadece maskelerin kurumasına izin vermek virüsleri öldürmektedir. Burada önemli nokta maskeler güvenli hale gelmeden önce ne kadar beklemek gerektiğidir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, maske yıkama performans test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.