Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 149 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Parçacıklara Karşı Koruma Amaçlı Filtreli Yarım Maskeler - Özellikler, Deneyler ve İşaretleme

EN 149 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Parçacıklara Karşı Koruma Amaçlı Filtreli Yarım Maskeler - Özellikler, Deneyler ve İşaretleme

EN 149 standardı, ortamdan uzaklaşmanın mümkün olmadığı durumlarda, havadaki partiküllere karşı koruma amaçlı kullanılan solunum ile ilgili koruyucu ekipmandan filtreli yarım maskelere yönelik gereklilikleri açıklamaktadır. Ülkemizde bu standart Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 149+A1 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Parçacıklara karşı koruma amaçlı filtreli yarım maskeler - Özellikler, deneyler ve işaretleme.

EN 149 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Parçacıklara Karşı Koruma Amaçlı Filtreli Yarım Maskeler - Özellikler, Deneyler ve İşaretleme

EN 149 standardına uygun üretilen virüs korumalı, filtreli tüm toz maskeleri hem katı hem de su ve yağ bazlı sıvı partiküllere karşı koruma sağlamaktadır. FFP maskesi, Avrupa Birliği tarafından onaylanan bir koruyucu maske türüdür. Esas olarak FFP1, FFP2 ve FFP3 türleri bulunmaktadır.

EN149 standardı kapsamına N95, FFP2 ve FFP3 türü maskeler girmektedir ve Sağlık Bakanlığı korona virüs ile mücadel kapsamında bu maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesine karar vermiştir. N95 türü maskeler sağlık çalışanları tarafından kullanılmaktadır ve yapımında üç katmanlı solunum izolasyonu bulunmaktadır. FFP2 türü solunum maskeleri, havasında tehlikeli ve mutajenik partiküllerin bulunduğu çalışma ortamlarında kullanılmaktadır. Bu maskeler, boyutu 0,6 μm’ye kadar olan partiküllerin en az yüzde 94’ünü tutmaktadır. FFP3 türü solunum maskeleri ise, solunan havada maksimum koruma sağlamaktadır. Toplam sızıntı miktarı en fazla yüzde 5 olabilir ve bu maskeler, boyutu 0,6 μm’ye kadar olan partiküllerin en az yüzde 99’unu filtrelemektedir. Bu tür solunum maskeleri, aynı zamanda havada bulunan zehirli ve radyoaktif partiküleri de tutmaktadır.

Kısaca solunum maskeleri ve filtreli yarım maskeler, EN 149 standardına uygun şekilde kullanan kişiyi, alüminyum tozu, cam elyafları, tahta tozu ve bunlara benzer kirletici partiküllerden korumaktadır. Kirleticinin yoğunluğuna ve türüne bağlı olarak, FFP1, FFP2 ve FFP3 yüz maske koruma sınıfından biri kullanılmalıdır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, EN 149 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Parçacıklara karşı koruma amaçlı filtreli yarım maskeler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.