Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 14683 Tıbbi Yüz Maskeleri - Gereklilikler ve Deney Yöntemleri

EN 14683 Tıbbi Yüz Maskeleri - Gereklilikler ve Deney Yöntemleri

EN 14683 standardı, tıbbi işlemler sırasında ya da benzer gerekliliklere sahip tıbbi ortamlarda, bulaşıcı maddelerin çalışanlardan hastalara bulaşmasını sınırlamak amacı ile tasarlanan tıbbi yüz maskeleri için, tasarım, üretim ve performans gerekliliklerini açıklamakta ve test yöntemleri sunmaktadır. Ülkemizde bu standart Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 14683+AC Tıbbi yüz maskeleri - Gereklilikler ve deney yöntemleri.

EN 14683 Tıbbi Yüz Maskeleri - Gereklilikler ve Deney Yöntemleri

Söz konusu standart, enfeksiyon ajanlarının cerrahi prosedürler ve benzer gerekliliklere sahip ortamlarda, personelden hastalara bulaşmasını sınırlamayı amaçlayan tıbbi yüz maskelerinin tasarımını, yapımını, performans gereksinimlerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Uygun bir mikrobiyal bariyere sahip bir tıbbi yüz maskesi, asemptomatik bir taşıyıcının veya klinik semptomları olan bir hastanın burnundan ve ağzından enfektif ajanların emisyonunun azaltılmasında da etkili olmaktadır.

Bu Avrupa standardı, sadece sağlık çalışanlarının kişisel korunmasına yönelik maskeler için geçerli değildir.

Cerrahi maske, ağzı ve burnu kapatan ve enfeksiyon ajanlarının cerrahi personel ile hasta arasında doğrudan geçişini en aza indirmek için bir bariyer sağlayan tıbbi bir ekipmandır. Cerrahi maskelerin temel kullanım amacı, hastayı sağlık personeli tarafından yayılan bulaşıcı ajanlardan korumaktır. Ayrıca belli durumlarda kullanıcıyı, bir hastadan veya çevrelerindeki başka bir kişiden bulaşmalara karşı da korumaktadır. Özellikle salgın veya pandemik durumlarda enfeksiyon yayma riskini azaltmak için herkesin kullanması gerekmektedir.

Cerrahi maskeler, bakteriyel filtrasyon verimliliğine ve nefes alabilirliklerine bağlı olarak iki grupta toplanmaktadır. Bakteriyel filtrasyon verimliliği, sağlık uzmanları veya maskeyi takan kişiler tarafından yayılan aerosol damlacıklarını yakalamak için cerrahi maskenin etkinliğini ölçmektedir. Daha düşük bakteriyel filtrasyon verimliliğine sahip maskelerin, salgın veya pandemik durumlarda enfeksiyon yayma riskini azaltmak için sadece hastalar tarafından kullanılması önerilmektedir. Artırılmış filtrasyon verimliliğine sahip diğer maskeler ise, bir ameliyathanede veya benzer gereksinimleri olan başka bir tıbbi ortamda sağlık uzmanları tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, EN 14683 Tıbbi yüz maskeleri test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.