Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM F2100-19e1 Tıbbi Yüz Maskelerinde Kullanılan Malzemelerin Performansına İlişkin Standart Şartname

ASTM F2100-19e1 Tıbbi Yüz Maskelerinde Kullanılan Malzemelerin Performansına İlişkin Standart Şartname

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM F2100-19e1 standardında, cerrahi ve hasta bakımı gibi sağlık hizmetlerinin sağlanmasında kullanılan tıbbi yüz maskelerinin yapımında kullanılan malzemelere yönelik testleri ve gereksinimleri kapsayan bir şartname yer almaktadır. Bu spesifikasyon, tıbbi yüz maskesi malzemelerinin performansını sınıflandırmaktadır. Tıbbi yüz maskesi malzemelerinin performansı, bakteriyel filtreleme etkinliği, diferansiyel basınç, mikron altı partikül filtrasyon etkinliği, sentetik kanın nüfuz etmesine karşı direnç ve yanıcılık testlerine dayanmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM F2100-19e1 Tıbbi yüz maskelerinde kullanılan malzemelerin performansına ilişkin standart şartname.

ASTM F2100-19e1 Tıbbi Yüz Maskelerinde Kullanılan Malzemelerin Performansına İlişkin Standart Şartname

Söz konusu standartta yer alan spesifikasyon, tıbbi yüz maskesi tasarımı ve performansının tüm yönlerini ele almamaktadır. Ayrıca medikal yüz maskesi tasarımlarının etkinliğini bariyer ve nefes alabilirlik özellikleri ile ilişkili olarak değerlendirmemektedir. Keza bu şartname, bazı sağlık hizmetleri için gerekli olan düzenlenmiş solunum koruması için de geçerli değildir.

Kısaca ASTM F2100-19e1 standardı, cerrahi ve hasta bakımı gibi sağlık bakım hizmetlerinde kullanılan tıbbi yüz maskelerinin üretiminde kullanılan malzemeler için sınıflandırma ve performans gereksinimlerini ve test yöntemlerini içermektedir. Bu standart tıbbi yüz maskelerinde performans gereksinimleri için beş temel kriter belirlemektedir:

  • Bakteriyel filtrasyon verimliliği (BFE), bakteri içeren bir aerosol tehdidi karşısında maskenin bakterileri ne kadar iyi filtrelediğini ölçmektedir.
  • Partikül filtrasyon verimliliği (PF), filtre ortamının ve diğer filtrasyon cihazlarının cansız partikül tutma veya filtreleme verimliliğini mikron altı seviyelerde değerlendirmektedir.
  • Sıvı direnci, maskenin bir sıçrama veya püskürtme sonucu dış katmanlardan iç katmana geçen sıvı miktarını en aza indirme becerisini göstermektedir.
  • Basınç farkı (Delta P), havanın maskenin bir tarafından diğerine ne kadar kolay geçtiğini ölçmektedir.
  • Tutuşabilirlik, ameliyathanelerde anestezi için kullanılan oksijen ve diğer gazlar yüzünden potansiyel yangın tehlikeleri karşısında yüz maskesi malzemesinin bir aleve maruz kalması durumunda, alevin malzemeyi geçmesi için gereken süreyi ölçmektedir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM F2100-19e1 Tıbbi yüz maskelerinde kullanılan malzemelerin performansına ilişkin standart şartname test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.