Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM F1494-14 Koruyucu Giysilerle İlgili Standart Terminoloji

ASTM F1494-14 Koruyucu Giysilerle İlgili Standart Terminoloji

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM F1494-14 standardında, koruyucu giysiler komitesi tarafından geliştirilen standartlarda kullanılan özel terimleri tanımlanmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM F1494-14 Koruyucu giysilerle ilgili standart terminoloji.

ASTM F1494-14 Koruyucu Giysilerle İlgili Standart Terminoloji

Koruyucu giysi ve koruyucu giysi bileşenleri ile ilgili ilave terminoloji, şu standartlarda yer almaktadır:

  • ASTM D123-19 Tekstille ilgili standart terminoloji. Bu terminoloji, çoğunlukla tekstil sektörüne özgü tanımlardan oluşmaktadır. Tekstil sektörü dışında kullanılan aynı terimlerin anlamları diğer derlemelerde veya genel kullanım sözlüklerinde yer almaktadır.
  • ASTM D1566-19 Kauçukla ilgili standart terminoloji. Bu terminoloji, kauçuk sektöründe kullanılan teknik terimlerin tanımlarını kapsamaktadır. Diğer hazır kaynaklarda genel olarak anlaşılan veya yeterince tanımlanan terimler dahil edilmemiştir.
  • ASTM D4805-88e1 Plastik standartları için standart terminoloji. Bu standart, plastikler ile ilgili standardize edilmiş terimler ve tanımları için tek bir kaynak sağlamak için tasarlanmıştır. Ancak bu standart daha sonra iptal edilmiştir.

Koruyucu giyecekler, kullanan kişilerin fiziksel ve sağlık tehlikelerinden korunmasına yardımcı olması amaçlanan giyeceklerdir. Bu giyecekler, onu giyen kişi ile korunmayı gerekli kılan tehlike arasındaki son bariyerdir. Ancak uygun iş yeri mühendisliği ve güvenlik uygulamaları gibi birçok güvenlik önlemlerinin yerini almamaktadır. Koruyucu giyeceklerin etkili kullanımı, bu giyeceklerin kalitesi ve işlevselliği yanı sıra, uygun şekilde üretilmesi, giyilmesi, çıkarılması ve korunmasını da kapsamaktadır.

Özellikle sağlık kuruluşu çalışanları, hastalarla çalışmaları yanında, belli ilaçlar, laboratuvar örnekleri ve diğer maddelerle çalışırken, koruyucu giyeceklere ihtiyaç duymaktadır. Bu arada işverenler, çalışma ortamlarını tehlikelere karşı değerlendirmekten, çalışanlara uygun koruyucu giyecek sağlamaktan ve bunu kullandırmaktan sorumludur.

Koruyucu giysilerle ilgili standart terminoloji konusunda, ASTM F1494-14 standardının başvurduğu diğer birkaç standart daha bulunmaktadır:

  • ASTM F739-12 Sürekli temas koşullarında koruyucu giysi malzemeleri üzerinden sıvı ve gaz geçirgenliği için standart test yöntemi
  • ASTM F903-18 Koruyucu giysilerde kullanılan malzemelerin sıvılarla penetrasyona direnci için standart test yöntemi
  • ASTM F955-15 Erimiş maddelerle temas halinde koruyucu giysiler için malzemelerden ısı aktarımını değerlendirmek için standart test yöntemi

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM F1494-14 Koruyucu giysilerle ilgili standart terminoloji test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.