Copyright © 2020 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Maske Testleri

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından, küresel COVID-19 salgını ile mücadelede son derece önemli bir işlevi olan maskelerin test yöntemlerini açıklayan standartlar geliştirilmiştir. Bu standartlardan birkaçı şunlardır:

Maske Testleri

  • ASTM F2299 / F2299M-03 Tıbbi yüz maskelerinde kullanılan malzemelerin lateks küreler kullanılarak partiküllerin penetrasyonuna ilk etkinliğini belirlemek için standart test yöntemi. Bu test yöntemi, monodisperse aerosoller kullanılarak tıbbi yüz maskelerinde kullanılan malzemelerin ilk partikül filtrasyon verimliliğini ölçmek için uygulanmaktadır. Bu testlerde, 0.1 ila 5.0 μm boyut aralığında ve 0.5 ila 25 cm/s hava akışı hızlarında ışık saçan partikül sayımı kullanılmaktadır.
  • ASTM F2101-19 Staphylococcus aureus biyolojik aerosolü kullanılarak tıbbi yüz maskesi malzemelerinin bakteriyel filtrasyon verimliliğini (BFE) değerlendirmek için standart test yöntemi. Bu test yöntemi, tıbbi yüz maskesi malzemelerinin filtreleme etkinliğini belirlemek için uygulanmaktadır. Bu testlerde yukarı akış bakteriyel tehdidinin aşağı akış artık konsantrasyonuna oranı kullanılmakta ve tıbbi yüz maskesi malzemelerinin bakteriyel filtrasyon verimliliği belirlenmektedir.
  • ASTM F2100-19e1 Tıbbi yüz maskelerinde kullanılan malzemelerin performansı için standart şartname. Bu şartname, cerrahi ve hasta bakımı gibi sağlık hizmetlerinin sağlanmasında kullanılan tıbbi yüz maskelerinin üretiminde kullanılan malzemelere yönelik gereksinimleri belirlemekte ve test yöntemleri sunmaktadır. Bu standart, tıbbi yüz maskesi yapımında kullanılan malzemelerin performansını sınıflandırmaktadır. Tıbbi yüz maskesi malzemesi performansı, bakteriyel filtrasyon etkinliği, diferansiyel basınç, mikron altı partikül filtrasyon etkinliği, sentetik kanın nüfuz etmesine karşı direnç ve yanıcılık testlerine dayanmaktadır.
  • ASTM F1862 / F1862M-17 Tıbbi yüz maskelerinin sentetik kan tarafından penetrasyona direnci için standart test yöntemi (sabit hacmin bilinen hızda yatay projeksiyonu). Bu test yöntemi, tıbbi yüz maskelerinin küçük hacimli yüksek hızlı sentetik kan akışının etkisi ile penetrasyona karşı direncini değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu test yöntemi, kan yoluyla bulaşan patojen maruziyetinin koşulları için geçerli değildir.
  • ASTM F1494-14 Koruyucu giysilerle ilgili standart terminoloji. Bu standart, koruyucu giysiler komitesi tarafından geliştirilen standartlarda kullanılan özel terimleri tanımlamaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, maske test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.