Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN ISO 20471 Yüksek Görülebilirlik Uyarısı Olan Giyecek - Deney Metotları ve Özellikler (Eski EN 471)

EN ISO 20471 Yüksek Görülebilirlik Uyarısı Olan Giyecek - Deney Metotları ve Özellikler (Eski EN 471)

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan EN ISO 20471 standardında, kullanan kişinin varlığını görsel olarak işaret eden yüksek görünürlüklü giyeceklere yönelik gereklilikler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 20471 Yüksek görülebilirlik uyarısı olan giyecek - Deney metotları ve özellikler. Bu standart daha önce yayınlanan EN 471 Avrupa standardının yerini almıştır.

EN ISO 20471 Yüksek Görülebilirlik Uyarısı Olan Giyecek - Deney Metotları ve Özellikler (Eski EN 471)

Bu standart, renk ve geri yansıtma için olduğu kadar, minimum alanlar ve malzemelerin koruyucu giyeceklere yerleştirilmesi (tasarım çalışmaları) için de performans gereksinimleri içermektedir.

Yüksek görünürlüğe sahip giyeceklerin, gün ışığı koşullarında ve karanlıkta araç farlarının aydınlatması altında araç veya diğer mekanize ekipman sürücüleri tarafından bakıldığı zaman, herhangi bir ışık koşulunda kullanıcının dikkatini çekmesi amaçlanmıştır. Risk durumlarına yönelik daha fazla bilgi için, standart ekinde yer almaktadır. Genel olarak bu standart, orta riskli ve düşük riskli durumları kapsamamaktadır.

Yüksek riskli görünürlüğe sahip giyeceklerde kullanılacak göze çarpmayı arttıran malzemelerin performansı ve tasarımına yönelik gereksinimler, standartta fotometrik olarak belirtilmektedir. Ayrıca bu standart, bu tür giyeceklerin risk değerlendirmesi ve risk analizi ile ilgili gereksinimleri de içermektedir.

Bu uluslararası standart içinde, minimum gereksinimler, özel test yöntemleri ve bunlara atanmış ölçüm değerleri yer almaktadır. Bu testler kısmen yeni malzemeler ve kısmen ön koşullandırılmış malzemeler üzerinde gerçekleştirilmektedir. Ancak, laboratuvar testleri, her zaman birbir gerçek yaşam koşullarını temsil etmemektedir. Bir koruyucu giyeceğin göze çarpan performansı, kullanım koşullarına, bakım ve onarım koşullarına ve depolama koşullarına bağlı olmaktadır.

Bu standartta sözü edilen retroreflektif malzeme, geri yansıtıcı özelliği olan, ancak bu standardın gerekliliklerine uyması amaçlanmayan malzemedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN ISO 20471 yüksek görülebilirlik uyarısı olan giyecekler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.