Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 812 Sanayide Darbeye Karşı Kullanılan Başlıklar

EN 812 Sanayide Darbeye Karşı Kullanılan Başlıklar

Bir Avrupa standardı olan EN 812 standardında, endüstriyel darbe başlıkları için fiziksel ve performans ve işaretleme gereksinimleri açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 812 Sanayide darbeye karşı kullanılan başlıklar.

EN 812 Sanayide Darbeye Karşı Kullanılan Başlıklar

Endüstriyel kaskların aksine, darbelere karşı başlıklar sadece kullanan kişiyi statik cisimlerden, örneğin alçak tavanlar altında yürümek veya asılı engellerden korumak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, darbe testleri sanayide kullanılan kasklar için gerekli olanlara benzer şekilde yapılmaktadır. Ancak daha düşük bir enerji seviyesi kullanılmaktadır. Örneğin, 250 mm yükseklikten 5 kg’lık bir ağırlık, izin verilen en yüksek kuvvetle kaskın üzerine bırakılmaktadır. Kullanım sırasında olası bir etkinin gerçek doğasını yansıtmak için çarpmalar, genelde 30 ve 60 derece eğimle kaskın önünde ve arkasında gerçekleştirilmektedir. Bu testler yapılırken, yüksek sıcaklık, düşük sıcaklık, suya daldırma ve ultraviyole yaşlandırma gibi koşullar kask numunesi üzerinde test edilmektedir.

Sanayide darbelere karşı kullanılan kaskların, keskin veya sivri nesnelere karşı koruma sağlaması amaçlanmaktadır. Bu yüzden kasklar üzerinde ayrıca penetrasyon testi yapılmaktadır. Bu test yöntemi de şok emme testine benzer bir yönteme dayanmaktadır. Şok emiliminde olduğu gibi, EN 812 standardında penetrasyon testi, tehlikelerin doğasını yansıtmak için EN 397 standardında belirtilenden daha düşük bir enerjide gerçekleştirilmektedir. Yine darbe testinde olduğu gibi, yüksek sıcaklık, düşük sıcaklık, suya daldırma ve ultraviyole yaşlandırma gibi koşullar kask numunesi üzerinde test edilmektedir.

Koruyucu kasklar için birçok şartname, özel performans gereksinimlerine ilave olarak bir kask tasarımı için de bir dizi gereklilik içermektedir. Bunlar genel olarak hem kask tarafından sağlanan kapsama alanını ve hem de kullanıcıya sağlanan görüş alanını kapsamaktadır. Ayrıca, kasklar bir dizi ergonomi ve güvenlik temelli gereksinimi de kapsamaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 812 sanayide darbeye karşı kullanılan başlıklar test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.