Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 50365 Alçak Gerilim Tesislerinde Kulanım İçin Elektriksel Olarak Yalıtımlı Başlıklar

EN 50365 Alçak Gerilim Tesislerinde Kulanım İçin Elektriksel Olarak Yalıtımlı Başlıklar

Bir Avrupa standardı olan EN 50365 standardında, alçak gerilim tesislerinde kulanılan elektriksel yalıtımlı kasklara yönelik gereklilikler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 50365 Alçak gerilim tesislerinde kulanım için elektriksel olarak yalıtımlı başlıklar.

EN 50365 Alçak Gerilim Tesislerinde Kulanım İçin Elektriksel Olarak Yalıtımlı Başlıklar

1000 Volt alternatif akım veya 1500 Volt doğru akım yüksek voltajlı elektrik potansiyeli ile temas potansiyelinin olduğu çalışma ortamlarda kullanılan kaskların EN 50365 standardına uyugn şekilde, elektrik yalıtımı testlerinden geçirilmesi gerekmektedir.

Söz konusu standart, EN 443 standardında yer alan elektriksel gerekliliklerin ve EN 397 ve EN 812 standartlarında yer alan direnç gerekliliklerinin üzerindedir. Sunulan test yöntemi bu standartlarda açıklanan ıslak kask testine oldukça yakındır: önce kask kabuğu su ile doldurulmakta, sonra bir su tankında yüzdürülmektedir. Elektrotlar kaskın içindeki ve dışındaki suya yerleştirilmekte ve ikisi arasına 5-10 bin Volt rasında potansiyel uygulanmaktadır. Kasktan geçen akımın 3,5 mA değerini geçmemesi ve kaskta bir delinme veya malzeme bozulması olmaması gerekmektedir.

EN 50365 standardı uygulanırken en başta kasklar zımparalanmakta ve mekanik aşınmaya tabi tutulmaktadır. Ayıca kullanım sırasında koruyucu katmanları çıkarmak için 24 saat suya batırılmaktadır.

Kısaca elektriksel olarak yalıtımlı endüstriyel kaskların, kullanan kişi için, darbelere ve delinmeye karşı korunma sağlaması amaçlanmaktadır. Ancak çok daha tehlikeli kullanım koşullarında, bu kaskların ciddi yaralanmalara veya ölüme karşı koruma yeteneği yetersiz kalabilir. Bu standarda uygun tasarlanan ve üretilen kasklar, endüstriyel uygulamalarda düşen cisimlere karşı makul düzeyde darbe ve penetrasyon koruması beklentilerini karşılamaktadır.

Standartta belirtilen seviyelerin ötesinde koruyucu performans gerektiren aşırı veya ciddi tehlikeler bulunuyorsa, tehlikeler azalıncaya veya ortadan kaldırılıncaya kadar çalışma alanından uzak durmak gerekmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 50365 alçak gerilim tesislerinde kulanım için elektriksel olarak yalıtımlı başlık test hizmetleri de vermektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.