Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 397 Endüstriyel Emniyet Şapkaları (Baretleri)

EN 397 Endüstriyel Emniyet Şapkaları (Baretleri)

Bir Avrupa standardı olan EN 397 standardında, kullanıcıyı düşen cisimlerden korumak için tasarlanan endüstriyel koruyucu baretlere yönelik gereklilikler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 397 Endüstriyel emniyet şapkaları (baretleri).

EN 397 Endüstriyel Emniyet Şapkaları (Baretleri)

Çalışanların başlarını mekanik darbelere karşı koruma, kafatası kırıkları ya da beyin yaralanmaları gibi olası tehlikelere karşı koruma anlamı taşımaktadır. Bu standart aynı zamanda, kaskın yanal deformasyonuna karşı korumayı ve kullanıcıyı tehlikeli kafa yaralanmalarından korumayı da kapsamaktadır.

EN 397 standardına göre belgelendirilmiş tüm koruyucu kasklar şu güvenlik gereksinimlerini karşılamalıdır:

  • Şok emilimi (dikey)
  • Penetrasyon direnci (keskin ve sivri nesnelere karşı)
  • Alev direnci
  • Çene kayışı bağlantısı

EN 397 standardına göre belgelendirilmiş tüm koruyucu kasklar için isteğe bağlı gereksinimler ise şunlardır:

  • Çok düşük sıcaklıklar (eksi 20 veya elsi 30 derece)
  • Çok yüksek sıcaklıklar (artı 150 derece)
  • Elektrik yalıtımı (440 v)
  • Erimiş metal
  • Yanal deformasyon

Statik bir kullanıcıyı ağırlıklı olarak düşme tehlikelerinden koruma amaçlı endüstriyel kaskların, bir dizi darbe testinden geçirilmesi gerekmektedir (etki ve şok emilimi testleri).

Endüstriyel kasklar, keskin veya sivri cisimlere karşı yeterli koruma sağladıklarından emin olmak için penetrasyon testinden geçirilmelidir. Hem darbe testleri hem de penetrasyon testleri, yüksek sıcaklığa, düşük sıcaklığa, suya daldırmaya ve ultraviyole yaşlanmasına önceden şartlandırılmış kasklar üzerinde gerçekleştirilmektedir.

Endüstriyel güvenlik baretleri için çoğu şartname, özel performans gereksinimlerine ilave olarak bir dizi tasarım gereksinimleri de içermektedir. Bunlar genel olarak kaskın sağladığı kapsama alanını ve görüş alanını kapsamaktadır. Ayrıca ergonomi ve güvenlik temelli gereksinimler de söz konusu olabilir.

Keza EN 397 standardı, baretin bir çene kayışı ile donatılmasını gerektirmektedir. Bir çene kayışı, gerilmemiş haldeyken minimum 10 mm genişliğe sahip olmalı ve barete takılmalıdır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 397 endüstriyel emniyet şapkaları (baretleri) test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.