Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 14458 Kişisel Göz Koruma Donanımı - Sadece Koruyucu Kasklarla Kullanım İçin Tasarlanmış Yüksek Performanslı Siperlikler

EN 14458 Kişisel Göz Koruma Donanımı - Sadece Koruyucu Kasklarla Kullanım İçin Tasarlanmış Yüksek Performanslı Siperlikler

Bir Avrupa standardı olan EN 14458 standardında, sadece koruyucu kasklarla kullanılmak üzere özel olarak tasarlanan vizörlere yönelik asgari gereklilikler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 14458 Kişisel göz koruma donanımı - Sadece koruyucu kasklarla kullanım için tasarlanmış yüksek performanslı siperlikler.

EN 14458 Kişisel Göz Koruma Donanımı - Sadece Koruyucu Kasklarla Kullanım İçin Tasarlanmış Yüksek Performanslı Siperlikler

Bu standartta söz konusu olan koruyucu kasklar, EN 443, EN 16471 ve EN 16473 standartlarına uygun itfaiyesi kaskları ve EN 14052 standardına uygun yüksek performanslı endüstriyel kasklardır. Siperlikler, kask üzerine kalıcı olarak takılabilir veya çıkarılabilir olabilir.

EN 14458 standardında, genel olarak üç tür vizör tanımlanmaktadır. Bunlardan ikisi, yüz ve göz koruması sağlayan yüz korumaları ve daha kısa ve etkili bir şekilde sadece göz koruması sağlayan göz koruyucularıdır.

Üç tür siperlik şunlardır:

  • Genel kullanım için vizörler (mekanik, sıvı kimyasal ve temel fiziksel tehlikelere karşı direnç ve koruma sağlayan göz ve yüz koruyucuları)
  • Arttırılmış termal performansa sahip vizörler (ilave olarak temel ısı ve alev seviyelerinden daha yüksek seviyelere karşı direnç ve koruma sağlayan yüz korumaları)
  • Gözenekli vizörler (EN 1731 standardında tanımlanan performans seviyelerine sahip ilave mekanik gereklilikler içeren göz koruyucuları ve yüz korumaları)

Bu vizörlerin duman, gaz veya buhar tehlikelerine karşı koruma sağlaması amaçlanmamıştır. Sportif kullanım için tasarlanan vizörler, düzeltici etkiye sahip olan vizörler ve koruyucu baretle kullanılan gözlükler bu standardın kapsamına girmemektedir.

Kısaca EN 14458 standardı, itfaiye, ambulans ve acil durum hizmet kaskları ile kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış siperlikler için geçerlidir. Bu siperlikler, yangınla mücadele, ilk yardım ve acil servis görevlerinde karşılaşılması beklenen çeşitli tehlikelere karşı koruma sağlamayı amaçlamaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 14458 kişisel göz koruma donanımı kapsamında sadece koruyucu kasklarla kullanım için tasarlanmış yüksek performanslı siperlikler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.