Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 352-3 İşitme Koruyucuları - Genel Kurallar - Bölüm 3: Endüstriyel Güvenlik Kaskına Takılmış Koruyucu Kulaklıklar

EN 352-3 İşitme Koruyucuları - Genel Kurallar - Bölüm 3: Endüstriyel Güvenlik Kaskına Takılmış Koruyucu Kulaklıklar

Bir Avrupa standardı olan EN 352-3 standardında, işitme koruyucularının gürültüyü günlük sınır seviyelerinin altına düşürme yeteneklerine yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 352-3 İşitme koruyucuları - Genel kurallar - Bölüm 3: Endüstriyel güvenlik kaskına takılmış koruyucu kulaklıklar.

EN 352-3 İşitme Koruyucuları - Genel Kurallar - Bölüm 3: Endüstriyel Güvenlik Kaskına Takılmış Koruyucu Kulaklıklar

Bu standartta yer alan gereklilikler, EN ISO 4869-1 standardına göre ölçülen işitme koruyucularının ses zayıflamasının belirtilen minimum değerden az olmaması şartı ile ele alınmaktadır (EN ISO 4869-1 Akustikler - İşitme koruyucu - Gürültü yutma ölçümünün öznel yöntemi).

EN 352 standardının bu bölümü, endüstriyel koruyucu baretlere takılan kulak manşonları için özel gereksinimleri ele almaktadır. EN 352-3 standardına göre ürünler, EN 352-1 standardında yer alan tüm özelliklerin yanı sıra kask takılı kulak koruyucular için özel test yöntemleri için test edilmektedir.

EN 352-3 standardına göre kulak manşonlarına dahil edilecek işaretler, standart numara, üretici ve model tanımlamasının yanı sıra gerektiğinde üst, sol veya sağ şeklinde yön göstergesidir.

EN 352-3 standardına yer alan, endüstriyel güvenlik kaskına takılmış koruyucu kulaklıklar gereklililerinden, malzemeler ve yapım gerekliliklerine göre, cihazın üretiminde kullanılan, cilde temas eden malzemelerin leke bırakmaması ve ciltte tahrişe, alerjik reaksiyona veya başka bir sağlık problemine neden olmaması sağlanmalıdır. Malzemeler ve yapım değerlendirmesi ayrıca, cihazın kullanım için güvenli olduğunu ve belirtilen temizleme ve dezenfeksiyon yöntemlerinin, işitme korumasında herhangi bir hasara veya bozulmaya neden olmadığını doğrulamaktadır.

Ayrıca kulak manşonlarının boyutlandırılması ve ayarlanabilirliği, ürünün üretici firma tarafından belirlenen kafa boyutları aralığına uygun olması gerekmektedir. Bu şekilde hedeflenen tüketici için ürünün uyum sağlayabileceği onaylanmış olmaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 352-3 işitme koruyucuları kapsamında endüstriyel güvenlik kaskına takılmış koruyucu kulaklıklar test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.