Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 352-2 İşitme Koruyucuları - Genel Kurallar - Bölüm 2: Kulak Tıkaçları

EN 352-2 İşitme Koruyucuları - Genel Kurallar - Bölüm 2: Kulak Tıkaçları

Bir Avrupa standardı olan EN 352-2 standardında, işitme koruyucularının gürültüyü günlük sınır seviyelerinin altına düşürme yeteneklerine yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 352-2 İşitme koruyucuları - Genel kurallar - Bölüm 2: Kulak tıkaçları.

EN 352-2 İşitme Koruyucuları - Genel Kurallar - Bölüm 2: Kulak Tıkaçları

Bu standartta yer alan gereklilikler, EN ISO 4869-1 standardına göre ölçülen işitme koruyucularının ses zayıflamasının, belirtilen minimum değerden az olmaması şartı ile ele alınmaktadır (EN ISO 4869-1 Akustikler - İşitme koruyucu - Gürültü yutma ölçümünün öznel yöntemi).

Genel olarak, EN 352 standardının ilk üç bölümü işitme koruyucularını tanımlamakta ve performans gereksinimlerini belirtmektedir. Oysa EN 13819 standardının bazı bölümleri, EN 352 standardı gereksinimlerini karşılamak için işitme koruyucularının nasıl test edilmesi gerektiğini açıklamaktadır (TS EN 13819 İşitme koruyucuları - Deneyler). EN 13819 standardı, EN 352 serisi kapsamındaki tüm işitme koruyucuları için ortak olan test yöntemlerini ele almaktadır ve iki bölümden oluşmaktadır: fiziksel test yöntemleri ve akustik test yöntemleri.

Kulak tıkaçlarının ergonomik yönleri, kullanıcı, cihaz ve mümkünse cihazın kullanıldığı çalışma ortamı arasındaki etkileşim dikkate alınarak değerlendirilmektedir.

Kulak tıkaçları, EN 352-1 İşitme koruyucuları - Genel kurallar - Bölüm 1: Kulak kapatıcılar standardında ana hatları verilen özelliklerin çoğu için test edilmektedir. Bu test yöntemleri başlıca, boyutlandırma ve ayarlanabilirlik, malzemeler ve yapım, düşürüldüğünde hasara karşı direnç, tutuşabilirlik ve minimum zayıflama testlerini içermektedir. Bununla birlikte, EN 352-2 standardında yer alan test yöntemlerinde bazı küçük farklar bulunmaktadır. Özel kalıplanmış kulak tıkaçları, boyutlandırma ve ayarlanabilirlik açısından test edilmemektedir. Ayrıca yeniden kullanılabilir kulak tıkaçları ile, belirtilen temizleme ve dezenfeksiyon yöntemi, akustik performansta veya malzeme ve yapı özelliklerinde önemli bir değişikliğe neden olmadığından emin olmak için değerlendirilmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 352-2 işitme koruyucuları kapsamında kulak tıkaçları test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.