Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 352-1 İşitme Koruyucuları - Genel Kurallar - Bölüm 1: Kulak Kapatıcılar

EN 352-1 İşitme Koruyucuları - Genel Kurallar - Bölüm 1: Kulak Kapatıcılar

Bir Avrupa standardı olan EN 352-1 standardında, kulaklıklar için tasarım, üretim, performans, işaretleme ve kullanıcı bilgilerine yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 352-1 İşitme koruyucuları - Genel kurallar - Bölüm 1: Kulak kapatıcılar.

EN 352-1 İşitme Koruyucuları - Genel Kurallar - Bölüm 1: Kulak Kapatıcılar

EN 352-1 standardı, bir kaska takmak için veya bir kaskın parçası olan kulak manşonlarını içermemektedir. Ergonomik hususlar, gereksinimler dahilinde, kullanıcı, cihaz ve mümkünse cihazın kullanıldığı çalışma ortamı dikkate alınarak ele alınmaktadır.

EN 352 standartlarını karşılamak için, işitme koruması, ürün türüne bağlı olarak başlıca şu alanlarda test edilmektedir: malzemeler ve yapım, boyutlandırma ve ayarlanabilirlik, kafa bandı kuvveti, kafa bandı kuvvetinde değişiklik, yastık basıncı, düşürüldüğünde hasara karşı direnç, sızıntıya karşı direnç, tutuşabilirlik, minimum zayıflama, işaretleme ve üretici firma tarafından sağlanan bilgiler.

Günümüzde milyonlarca çalışan, çalışma ortamlarında aşırı gürültüye maruz kalmaktadır. Birçok çalışan bu yüzden işitme kaybı, kulak çınlaması ve yaşam kalitelerini kalıcı olarak etkileyen başka rahatsızlıklar çekmektedir. Ciddi sağlık sorunları söz konusu olduğu için, işletmeler çalışanlarına doğru işitme korumasını sağlamak zorundadır.

İlgili yasal düzenlemelere göre işitme koruması sağlanması gereken maruz kalma seviyesi, günlük 85 desibeldir. Gürültü seviyelerinin 85 desibel üzerine çıktığı yerlerde, uygun işitme koruması sağlanmak zorundadır. Maruziyet sınırı 87 desibeldir. Çalışanlar koruyucu kulaklık kullansın kullanmasın, 87 desibeli aşan gürültü seviyelerine maruz bırakılmamalıdır.

EN 352 standardı, test yöntemleri konusunda EN 13819 standardına atıfta bulunmaktadır (TS EN 13819 İşitme koruyucuları - Deneyler). Bu standart, EN 352 serisi kapsamındaki tüm işitme koruyucuları için ortak olan test yöntemlerini ele almaktadır ve iki bölümden oluşmaktadır:

  • Bölüm 1: Fiziksel test yöntemleri
  • Bölüm 2: Akustik test yöntemleri

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 352-1 işitme koruyucuları kapsamında kulak kapatıcılar test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.