Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Gürültüden Koruyucu Ekipman Testleri

Çalışma ortamlarının gürültü maruziyeti açısından değerlendirilmesi, gürültü ölçümlerini, işletmenin farklı gürültü riski bölgelerine ayrılmasını ve hem kısa hem de uzun vadede gürültü yönetim planlarının hazırlanmasını içermektedir. Her çalışanın, kendi yaşam tarzına ve sağlık durumuna bağlı olarak kendi gürültü kabul sınırı bulunmaktadır. Bu kabul sınırı insandan insana değişmektedir.

Gürültüden Koruyucu Ekipman Testleri

Teknolojide büyük ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, gürültüyü azaltmanın teknik ve ekonomik olarak mümkün olmadığı birçok durum bulunmaktadır. Ayrıca çoğu zaman gürültülü makinaların değiştirilmesi uzun yıllar almaktadır. Bu yüzden böyle durumlarda gürültü kontrol yöntemlerinin uygulanması ve kişisel işitme koruması bir çözüm olarak kullanılmaktadır.

Gürültüden koruyucu ekipmanın kullanılması, çalışanların kısa süreler için yüksek gürültü seviyelerine maruz kaldığı birçok durumda ideal bir çözümdür. Doğru seçilmiş bir gürültüden koruyucu ekipman, işitme hasarı riskini ortadan kaldırmak için yeterli gürültü azaltma sağlamalı ve aynı zamanda çalışanlar için en iyi konfor seviyesini sağlarken, çevre ile iletişimine de izin vermelidir.

Gürültüden koruyucu ekipman, genel olarak üç temel türe ayrılmaktadır:

  • Dış kulağı kaplayan ve kafaya karşı sızdırmaz hale getiren bir akustik bariyer görevi gören kulaklıklar
  • Dış kulak kanalına yerleştirilebilen ve böylece havadaki sesin orta kulağa yayılmasını engelleyen kulak tıkaçları
  • Temelde esnek kafa bandı ile bağlanan kulak tıkaçları olan kanal kapakları (yarı işitsel).

Günümüzde çok çeşitli gürültüden koruyucu ekipman bulunmaktadır. Bunların seçiminde, sağlanan gürültü azaltma fonksiyonuna ilave olarak çeşitli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Konfor, maliyet, dayanıklılık, kimyasal stabilite, güvenlik, kullanıcı kabulü ve hijyen gibi her durum için uygun tipin seçilmesi gerekmektedir.

Gürültüden koruyucu ekipman testleri kapsamında gerçekleştirilen testlerde dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • EN 352-1 İşitme koruyucuları - Genel kurallar - Bölüm 1: Kulak kapatıcılar
  • EN 352-2 İşitme koruyucuları - Genel kurallar - Bölüm 2: Kulak tıkaçları
  • EN 352-3 İşitme koruyucuları - Genel kurallar - Bölüm 3: Endüstriyel güvenlik kaskına takılmış koruyucu kulaklıklar

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile koruyucu ekipman laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, gürültüden koruyucu ekipman test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.