Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 379 Kişisel Göz Koruması - Otomatik Kaynak Filtreleri

EN 379 Kişisel Göz Koruması - Otomatik Kaynak Filtreleri

Bir Avrupa standardı olan EN 379 standardında, bir kaynak arkı tutuşturulduğu zaman ışık geçirgenliğini, önceden belirlenmiş daha düşük bir değere değiştiren otomatik kaynak filtrelerine yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu filtreler değiştirilebilir ölçek numaralarına sahip kaynak filtreleri olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca ışık geçirgenliğini daha düşük bir değere değiştiren otomatik kaynak filtreleri için gereksinimler de belirtilmektedir. Burada ışık geçirgenliğinin düşük değeri, kaynak arkının ürettiği aydınlatmaya bağlı olarak otomatik olarak ayarlanmaktadır. Bu filtreler de otomatik ölçek numarası ayarlı kaynak filtreleri olarak adlandırılmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 379 Kişisel göz koruması - Otomatik kaynak filtreleri.

EN 379 Kişisel Göz Koruması - Otomatik Kaynak Filtreleri

Bu tür bir filtre kaynak işleminin sürekli görüntülenmesi için kullanılacaksa ve sadece arkın tutuştuğu süre boyunca kullanılacaksa EN 379 standardının gereklilikleri geçerli olmaktadır.

Bu filtreler kaynakçıların göz koruyucularında kullanılmaktadır veya ekipmana sabitlenmektedir. Kaynakçıların göz koruyucularında kullanılacaklarsa, bu tip filtreler için diğer uygulanabilir gereklilikler EN 166 standardında ayrıntılı olarak verilmektedir (EN 166 Kişisel göz koruması - Özellikler). Takılmaları amaçlanan çerçeveler veya montajlar için gereklilikler ise EN 175 standardında yer almaktadır. Bu filtrelerin seçimi ve kullanımına yönelik kriterler ise standart ekinde bulunmaktadır. Değiştirilebilir ışık geçirgenliği olmayan kaynak filtrelerinin özellikleri EN 169 standardında yer almaktadır.

Göz koruyucu güvenlik standartlarını ve yeni çıkan otomatik kararan lens teknolojisini bilmemek, hatalı kaynak maskesi seçimine neden olmaktadır. Standart veya pasif kaynak maskeleri bugün hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu gözlüklerin lensleri, ultraviyole ve kızılötesi ışınlara karşı kaplamalı bir camdır. Kaynakçı, kolayca bu maseyi kullanmaktadır. Otomatik kararan maskeler ise birçok problemin önüne geçmektedir. Bu maskelerde standart renkli cam yerine elektronik filtreler bulunmaktadır. Lensin kenarlarında kaynak arkını algılayan birkaç sensör bulunmaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 379 kişisel göz koruması kapsamında otomatik kaynak filtreleri test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.