Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 208 Kişisel Göz Koruması - Lazer ve Lazer Sistemleriyle Çalışmaya Uygun Göz Koruyucuları (Lazere Uygun Göz Koruyucuları)

EN 208 Kişisel Göz Koruması - Lazer ve Lazer Sistemleriyle Çalışmaya Uygun Göz Koruyucuları (Lazere Uygun Göz Koruyucuları)

Bir Avrupa standardı olan EN 208 standardında, EN 60825‑1 standardında tanımlanan, lazerler ve lazer sistemleri üzerinde ayarlama çalışmalarında kullanılan filtreler ve göz koruyucularına yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu lazerler ve lazer sistemleri, 400 nm ila 700 nm görünür spektral aralıkta tehlikeli radyasyonun oluştuğu yerlerde LED radyasyonu yaymaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 208 Kişisel göz koruması - Lazer ve lazer sistemleriyle çalışmaya uygun göz koruyucuları (lazere uygun göz koruyucuları).

EN 208 Kişisel Göz Koruması - Lazer ve Lazer Sistemleriyle Çalışmaya Uygun Göz Koruyucuları (Lazere Uygun Göz Koruyucuları)

Ayrıca EN 60825-1 standardı da ülkemizde TSE tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 60825-1 Lazer ürünlerinin güvenliği - Bölüm 1: Donanım sınıflandırması ve kurallar.

EN 208 standardı, lazer ayar filtreleri ve göz koruyucuları için geçerlidir. Bu filtreler, radyasyonu lazerler için tanımlanan değerlere düşürmektedir. Bu durumda, göz kırpma refleksi dahil olmak üzere kaçınma tepkileri göz korumasına katkıda bulunmaktadır.

EN 208 standardı, gereksinimleri, test yöntemlerini ve işaretleme kriterlerini tanımlamaktadır ve standart ekinde seçim ve kullanımla yönelik bir rehber sunmaktadır. Bu arada uygun göz koruyucuyu seçmeden önce, bir risk değerlendirmesi yapılmalıdır.

Kısaca EN 208 standardı sadece görünür lazerler için geçerlidir (yani 400-700 nm dalga boyu aralığı). Bu tür koruyucu gözlükler genel olarak yüksek bir optik yoğunluğa sahiptir.

Güvenlik açısından, ışının nerede olduğunu bilmek önemlidir.  Çünkü ona maruz kalma olasılığı düşmektedir. Hizalama gözlüğü ışının koruması ve görünürlüğü arasında optik yoğunluğu dengelemekte, yanlışlıkla doğrudan maruz kalma durumunda gözü ışına karşı korumakta ve lazer ışınının gücünü sınıf 2 sınırının altına düşürmektedir.

EN 208 standardı, lazer hizalama gözlükleri için test ve işaretleri belirtmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 208 lazer ve lazer sistemleriyle çalışmaya uygun göz koruyucuları (lazere uygun göz koruyucuları) test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.