Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 207 Kişisel Göz Koruyucu Donanımlar - Lazer Işınımına Karşı Filtreler ve Göz Koruyucular (Lazer Göz Koruyucuları)

EN 207 Kişisel Göz Koruyucu Donanımlar - Lazer Işınımına Karşı Filtreler ve Göz Koruyucular (Lazer Göz Koruyucuları)

Bir Avrupa standardı olan EN 207 standardında, EN 60825‑1 standardında tanımlanan, 0,18 µm ile 1000 µm arası spektral aralıkta lazer radyasyonuna kazara maruz kalmaya karşı koruma amaçlı kullanılan göz koruyucularına yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 207 Kişisel göz koruyucu donanımlar - Lazer ışınımına karşı filtreler ve göz koruyucular (lazer göz koruyucuları).

EN 207 Kişisel Göz Koruyucu Donanımlar - Lazer Işınımına Karşı Filtreler ve Göz Koruyucular (Lazer Göz Koruyucuları)

Ayrıca EN 60825-1 standardı da ülkemizde TSE tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 60825-1 Lazer ürünlerinin güvenliği - Bölüm 1: Donanım sınıflandırması ve kurallar.

Çeşitli cihazlarda lazer göz koruyucuları ve filtrelerin seçimine ve kullanımına yönelik kılavuz, EN 207 standardı ekinde yer almaktadır. Bu Avrupa standardı, lazer radyasyonuna kasıtlı olarak maruz kalan koruyuculara uygulanmamaktadır. Bu arada uygun göz koruyucuyu seçmeden önce, bir risk değerlendirmesi yapılmalıdır.

Avrupa Birliği ülkelerinde tüketicilere sunulan tüm ürünlerin CE işaretine sahip olması gerekmektedir. Lazer güvenlik gözlüklerinin de kişisel koruyucu ekipman direktifinin lazer koruma gerekliliklerine uygun olması gerekmektedir. Bu çerçevede olmak üzere üretici firmalar, koruyucu gözlükleri her zaman EN 207 ve hizalama gözlükleri için EN 208 standardı uyarınca test etmek ve onaylamak zorundadır. Bu tür testler, devlet onaylı bir yetkili kuruluş tarafından gerçekleştirilmelidir. EN 207 standardı, uyumlaştırılmış bir Avrupa standardı haline geldiği 1997 yılından itiberen bu zamana kadar, Avrupa’da yasal olarak satılan tüm lazer koruyucu gözlükler, EN 207 veya EN 208 belgesine sahiptir.

EN 207 standardına göre testlerden geçirildikten sonra, lazer koruyucu gözlük üzerine, farklı dalga boylarında gözlüğün koruyabileceği maksimum güç ve enerji yoğunluklarını belirten çeşitli işaretler yerleştirilmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 207 lazer ışınımına karşı göz koruyucu filtreler ve göz koruyucular (lazer göz koruyucuları) test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.