Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 1731 Kişisel Göz Koruması - Kafes Tipi Göz ve Yüz Koruyucuları

EN 1731 Kişisel Göz Koruması - Kafes Tipi Göz ve Yüz Koruyucuları

Bir Avrupa standardı olan EN 1731 standardında, göz ve yüz koruyucuları için malzemeler, tasarım, performans ve işaretlenmesine yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart, erimiş metal dahil sıvı sıçramasına, sıcak katı risklere, elektrik tehlikelerine ve kızılötesi ve ultraviyole radyasyona karşı kullanım için tasarlanan göz ve yüz koruyucuları için geçerli değildir. Ayrıca buz hokeyi ve eskrim gibi sporlarda kullanılan ağ göz ve yüz koruyucularını da kapsamamaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 1731 Kişisel göz koruması - Kafes tipi göz ve yüz koruyucuları.

EN 1731 Kişisel Göz Koruması - Kafes Tipi Göz ve Yüz Koruyucuları

Profesyonel göz koruması, çalışanların kimyasal sıçrama, uçuşan artıklar, aşırı toz, parlama, ultraviyole radyasyonu, biyolojik tehlikeler ve benzeri risklerle karşılaştığı birçok çalışma ortamında çok önemli olmaktadır. Çalışanlara yeterli göz ve yüz koruyucu ekipman sağlamak, esas olarak işletme yönetimlerinin sorumluluğundadır.

Ancak güvenlik gözlükleri hassas ürün kategorisine girmektedir ve basit bir mekanik arıza bile tehlikeli maruziyete, yaralanmalara ve hatta görme kayıplarına yol açmaktadır. Bu bakımdan kapsamlı kalite kontrolün önemi tartışılmaz.

Kafes tipi göz ve yüz koruyucular dahil her türlü kişisel göz koruyucuları ve güvenlik gözlükleri, kişisel koruma ekipmanı olarak sınıflandırılmaktadır ve tasarımlarına bağlı olarak kategori II veya kategori III’e girmektedir. Genel olarak göz koruyucuları şu ürünleri içermektedir: şeffaf, renkli ve reçeteli güvenlik gözlükleri, darbeye ve sıçramaya dayanıklı ve toz geçirmez güvenlik gözlükleri, yüz kalkanları ve kaynak gözlükleri.

Kaynak gözlükleri genel olarak yüksek ısıya ve elektrik kaynağı ışınlarına karşı yüzü ve gözü korumak amacı ile kullanılmaktadır. Gövde kısmı fiberglasdan üretilmektedir. Gözü koruyan camı ise, gözleri ultraviyole ışınına karşı koruyacak seviyede koyu renktedir. Bir kısmı manuel kullanılırken, bir kısmı kaska monte edilmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 1731 kafes tipi göz ve yüz koruyucuları test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.