Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 172 Kişisel Göz Koruması - Güneşe Karşı Koruyucu Filtreler - Sanayide Kullanım İçin

EN 172 Kişisel Göz Koruması - Güneşe Karşı Koruyucu Filtreler - Sanayide Kullanım İçin

Bir Avrupa standardı olan EN 172 standardında, endüstriyel kullanım için tasarlanan güneş parlama filtreleri için ölçek numaraları ve geçirgenlik gereksinimleri açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 172 Kişisel göz koruması - Güneşe karşı koruyucu filtreler - Sanayide kullanım için.

EN 172 Kişisel Göz Koruması - Güneşe Karşı Koruyucu Filtreler - Sanayide Kullanım İçin

Bu filtreler ile ilgili diğer uygulanabilir gereklilikler EN 166 standardında ayrıntılı olarak verilmektedir (EN 166 Kişisel göz koruması - Özellikler). İlgili kriterler ve bu filtrelerin kullanımına yönelik bilgiler ise standart ekinde yer almaktadır.

Bu standart, yapay kaynaklardan gelen radyasyona karşı koruma sağlayan filtrelere uygulanmamaktadır. Kayak gözlüklerini de kapsamamaktadır. Filtreler için numaralandırma tablosu ve oküler ve çerçevelerin işaretlenmesine yönelik açıklamalar yine EN 166 standardında bulunmaktadır.

EN 172 standardı, güneş parlamasına karşı koruma amaçlıdır ve kişisel göz korumasına yönelik bir düzenlemedir. Bu standart, güneş parlamasının etkilerini azaltmak için kullanılan filtrelerin gerekli fiziksel özelliklerini belirlemektedir.

Lense, görüşü iyileştiren, göz yorgunluğunu azaltan ve ayrıca göze daha iyi bir görünüm veren yansıtıcı önleyici veya parlama önleyici bir kaplama uygulanarak güneş parlaması azaltılmaktadır. Bu, lensin iç ve dış yüzeylerinden gelen yansımalar sanal olarak yok edilerek sağlanmaktadır.

EN 172 standardına uygun lenslerin genelde bir tonu veya gölgesi bulunmaktadır ve çoğunlukla duman grisidir. Ancak mavi ve açık altın renkleri de bulunmaktadır. Renk tonu, merceğin lensten geçen ışık miktarını ayarlamak için kullanılmaktadır ve bu nedenle genelde bir parlama önleyici filtre ile birlikte kullanılmaktadır.

Kişisel koruyucu ekipmanlar için Avrupa standartları, Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan kişisel koruyucu ekipman direktifinin temel sağlık ve güvenlik gerekliliklerine uygunluğunu göstermenin tercih edilen bir yoludur. Bu standartlar, belli bir malzeme, ürün, bileşen, sistem veya hizmet için gereksinimleri açıklamaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 172 kişisel göz koruması kapsamında sanayide kullanılan güneşe karşı koruyucu filtreler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.