Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 170 Kişisel Göz Koruması - Ultraviyole Filtreler - Geçirgenlik Özellikleri ve Tavsiye Edilen Kullanım

EN 170 Kişisel Göz Koruması - Ultraviyole Filtreler - Geçirgenlik Özellikleri ve Tavsiye Edilen Kullanım

Bir Avrupa standardı olan EN 170 standardında, ultraviyole (UV) radyasyona karşı koruma sağlayan filtreler için ölçek numaraları ve geçirgenlik gereksinimleri açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 170 Kişisel göz koruması - Ultraviyole filtreler - Geçirgenlik özellikleri ve tavsiye edilen kullanım.

EN 170 Kişisel Göz Koruması - Ultraviyole Filtreler - Geçirgenlik Özellikleri ve Tavsiye Edilen Kullanım

Bu filtrelerin takılı olduğu çerçeveler ve montajlarla birlikte bu tür filtreler için diğer uygulanabilir gereklilikler EN 166 standardında ayrıntılı olarak verilmektedir (EN 166 Kişisel göz koruması - Özellikler). Çerçevelerin ve montajların takılmasına yönelik gereklilikler standart ekinde yer almaktadır.

Bu standartta örnek teşkil eden koruyucu filtreler, parlak ışığın doğrudan görüntülenmesi için uygun görülmemektedir. Örneğin, xenon yüksek basınçlı ark lambaları gibi kaynaklardan ya da bir elektrik kaynağının doğrudan ve dolaylı gözlemi için bu tür filtreler uygun bulunmamaktadır. Filtreler için numaralandırma tablosu ve oküler ve çerçevelerin işaretlenmesine yönelik açıklamalar yine EN 166 standardında yer almaktadır.

Genel olarak koruyucu gözlüklerin üretiminde kullanılan polikarbonat lensler, 400 nm’ye kadar ultraviyole radyasyonun tamamını emmektedir. Bu lensler tam bir ultraviyole koruma sağlamaktadır.

Koruyucu gözlükler gibi kişisel koruyucu ekipmanlar, gerekli tüm gereksinimler sağladıklarından emin olmak için sıkı testlere tabi tutulmaktadır.

EN 170 standardı, ultraviyole ışığa maruz kalan çalışanlar için tasarlanmıştır. Bu ışınlar genel yaşamda ve işyerinde kaçınılmazdır. Dışarıda geçirilen uzun günler, maruziyetin artmasına neden olmaktadır. Koruyucu gözlük kullanılmaması ve ultraviyole radyasyonuna maruz kalınması, gözlerde güneş yanığına benzer kısa süreli etkilere neden olmaktadır. Ancak gözler uzun süreli ultraviyole ışınlarına maruz kalırsa, riski daha yüksektir. EN170 filtre standardı, ultraviyole filtreler için koruma seviyelerinin ve geçirgenlik gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamaktadır. Bu şekilde gözlerdeki hasar en aza indirilmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 170 kişisel göz koruması kapsamında ultraviyole filtrelerin geçirgenlik özellikleri test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.