Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 169 Kişisel Göz Koruması - Kaynakçılık ve İlgili Teknikler İçin Filtreler - Geçirgenlik Özellikleri ve Tavsiye Edilen Kullanım

EN 169 Kişisel Göz Koruması - Kaynakçılık ve İlgili Teknikler İçin Filtreler - Geçirgenlik Özellikleri ve Tavsiye Edilen Kullanım

Bir Avrupa standardı olan EN 169 standardında, kaynak, sert lehim kaynağı, hava arklı oluk açma ve plazma jet kesimi içeren işleri gerçekleştiren operatörleri korumayı amaçlayan filtreler için ölçek numaraları ve geçirgenlik gereksinimleri açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 169 Kişisel göz koruması - Kaynakçılık ve ilgili teknikler için filtreler - Geçirgenlik özellikleri ve tavsiye edilen kullanım.

EN 169 Kişisel Göz Koruması - Kaynakçılık ve İlgili Teknikler İçin Filtreler - Geçirgenlik Özellikleri ve Tavsiye Edilen Kullanım

Bu standart aynı zamanda çift ölçekli numaralı kaynak filtreleri için gereksinimler de içermektedir. Bu tip filtreler için diğer uygulanabilir gereklilikler EN 166 standardında ayrıntılı olarak verilmektedir (EN 166 Kişisel göz koruması - Özellikler). Filtreler için numaralandırma tablosu ve oküler ve çerçevelerin işaretlenmesine yönelik açıklamalar yine EN 166 standardında bulunmaktadır. Çerçevelerin ve montajların takılmasına önelik gereklilikler ise EN 175 standardında yer almaktadır (EN 175 Personel koruyucuları - Kaynak ve benzeri işlemler sırasında gözü ve yüzü koruma teçhizatı).

İşyeri tehlikelerini belirlerken, tehlikenin türü, kapsamı, süresi, olasılığı ve çalışan üzerindeki olayın ciddiyetini dikkate almak ve ayırt etmek önemlidir. Olası tehlikeler arasında mekanik, optik, sıvı sıçraması, termal, biyolojik ve elektriksel tehlikeler bulunmaktadır. Çoğu durumda, herhangi bir zamanda birkaç tehlike bir arada mevcut olabilir. Örneğin kaynak faaliyetleri, optik, mekanik ve termal tehlikeler içermektedir.

Bu arada sağlanan koruma seviyesi yanı sıra, konfor ile birlikte tasarım, doğru göz korumasını seçerken önemli bir rol oynamaktadır. Tüm koruyucu gözlükler aynı değildir. İnsanların yüzleri de önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Bu nedenle en iyi uyumu ve koruma seviyesini sağlamak için boyut ve şekil önemli olmaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 169 kişisel göz koruması kapsamında kaynakçılık için filtrelerin geçirgenlik özellikleri test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.