Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 168 Kişisel Göz Koruması - Optikle İlgili Olmayan Deney Metotları

EN 168 Kişisel Göz Koruması - Optikle İlgili Olmayan Deney Metotları

Bir Avrupa standardı olan EN 168 standardında, koruyucu gözlükler için optik olmayan test yöntemleri, örneğin, güç, dayanıklılık, tutuşmaya karşı direnç, kimyasallara karşı direnç ve darbelere karşı direnç ile ilgili gereksinimler sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 5558 EN 168 Kişisel göz koruması - Optikle ilgili olmayan deney metotları.

EN 168 Kişisel Göz Koruması - Optikle İlgili Olmayan Deney Metotları

Bu testlerde temel gereksinimler, görme alanı, iletim ve difüzyon, kırılma özellikleri ve sağlamlığı ile yaşlanmaya karşı direnç, ısıya kararlılık ve ultraviyole ışınlara karşı direnç ve korozyon ve tutuşmaya yönelik değerlendirmeleri içermektedir.

Bu testlerin başlıca amacı, gözlüklerin, kullanıcının görüşünü engellememesini veya bozmamasını ve kullanıcının gözlerine yeterli ışığın girmesini sağlamaktır. Özellikle görme alanı testi, lenslerin çerçevesinde veya çevresinde hiçbir şeyin görüşü engellemediğinden emin olmak için yapılmaktadır. Kırılma testleri üç test prosedürünü içermektedir: küresel, astigmatik ve kırılma güçleri.

Çalışma ortamlarında kişisel koruyucu ekipman olarak kullanılması amaçlanan gözlükler için temel standart genelde EN 166 standardıdır (EN 166 Kişisel göz koruması - Özellikler). Koruyucu gözlükler için optik test yöntemleri EN 167 standardında belirtilmiştir (EN 167 Kişisel göz koruması - Optik deney metotları). Bu standart, bir dizi performans testi için minimum gereksinimleri açıklamaktadır. Optik olmayan test yöntemleri ise EN 168 standardında açıklanmaktadır.

Koruyucu gözlükler, gözleri yoğun ışık, ultraviyole radyasyonu, sıvı sıçraması, toz, kıymık veya hava koşulları gibi zararlı etkilere karşı korumaktadır. Göz koruması tipik olarak, çepeçevre sızdırmazlık sağladığı için yüksek enerjili darbelere, sıvı sıçramasına veya toza karşı ilave koruma sağlamaktadır. Bunlar, ayarlanabilir bir kafa bandı ile yerinde tutulmaktadır. Uygun göz koruması seçmek ve kullanmak, işyerinin ve olası tehlikelerin ayrıntılı bir risk analizini gerektirmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 168 kişisel göz koruması optik ile ilgili olmayan test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.