Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 166 Kişisel Göz Koruması - Özellikler

EN 166 Kişisel Göz Koruması - Özellikler

Bir Avrupa standardı olan EN 166 standardında, kişisel göz korumasına yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 5560 EN 166 Kişisel göz koruması - Özellikler.

EN 166 Kişisel Göz Koruması - Özellikler

Bir gözlük, EN 166 belgeli ise, genellikle bunun bir güvenlik gözlüğü olduğu anlamına gelmektedir. EN 166 standardı, gözün her türlü kişisel korumasına uygulanan temel teknik endüstriyel güvenlik standardıdır. Nükleer radyasyon, x-ışınları, lazer emisyonları ve düşük sıcaklık kaynaklarından yayılan kızılötesi dışında göze zarar vermesi muhtemel tehlikelerin yarattığı zararlar bu şekilde önlenmektedir. EN 166 belgeli gözlükler, silahlı kuvvetlerde ve endüstriyel işyerlerinde güvenlik açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Her yıl işyerlerinde gözlerle ilgili meydana gelen kazalar, yaklaşık yüzde 10-20 civarında kısmi veya tam körlük ile sonuçlanmaktadır. Sağlığa ciddi zararlar verme riski altında olan işverenler, çalışanları için uygun kişisel koruyucu ekipman sağlamak zorundadır. 2016/425 sayılı Avrupa Birliği direktifi uyarınca, tüm kişisel koruyucu ekipman test edilmeli ve ilgili standartları karşıladığı kanıtlanmalıdır.

Güvenlik gözlükleri için kullanım amacına bağlı olarak birçok standart bulunmasına rağmen, işyerinde kullanılması amaçlanan gözlükler esas olarak EN 166 standardını karşılamak zorundadır.

Koruyucu gözlükler genel olarak sıçrama, darbe ve ışık filtrasyonu gibi çeşitli risklere karşı koymak için tasarlanmaktadır. Güneşten gelen ultraviyole ışınları da gözler için en büyük risklerden biridir. Gözleri, toz parçacıkları, kostik sıvılar, radyokimyasallar veya metal talaş talaşı gibi yabancı cisimlerden korumak için, uygun göz koruması seçilmeli ve kullanılmalıdır.

Gözlük, en yaygın kullanılan kişisel koruyucu ekipmandan biridir ve çok yönlü kullanımı bulunmaktadır. Potansiyel bir tehlikenin olduğu yerde ve acil, öngörülebilir bir risk olmasa bile göz koruması kullanılmalıdır.

Genel olarak koruyucu gözlükler dört gruba ayrılmaktadır: koruyucu gözlükler, gözlükler, yüz siperleri ve güneş gözlükleri.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 166 kişisel göz koruması test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.