Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN ISO 374-1 Tehlikeli Kimyasallara ve Mikroorganizmalara Karşı Koruyucu Eldivenler - Bölüm 1 Kimyasal Riskler İçin Terimler ve Performans Kuralları

EN ISO 374-1 Tehlikeli Kimyasallara ve Mikroorganizmalara Karşı Koruyucu Eldivenler - Bölüm 1 Kimyasal Riskler İçin Terimler ve Performans Kuralları

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan EN ISO 374-1 standardında, kullanan kişiyi tehlikeli kimyasal maddelere karşı korumayı amaçlayan eldivenler için gereksinimler açıklanmakta ve kullanılan terimler tanımlanmaktadır. Koruyucu eldivenlerin, örneğin mekanik riskler, termal riskler ya da elektrostatik yayılma riski gibi başka koruma özelliklerini de kapsaması gerekiyorsa, ayrıca uygun özel performans standardı da dikkate alınmalıdır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 374-1 Tehlikeli kimyasallara ve mikroorganizmalara karşı koruyucu eldivenler - Bölüm 1 Kimyasal riskler için terimler ve performans kuralları.

EN ISO 374-1 Tehlikeli Kimyasallara ve Mikroorganizmalara Karşı Koruyucu Eldivenler - Bölüm 1 Kimyasal Riskler İçin Terimler ve Performans Kuralları

Ayrıca koruyucu eldivenler konusunda, gerekli durumlarda şu standart esasları da dikkate alınmalıdır: EN ISO 21420 Koruyucu eldivenler - Genel şartlar ve test yöntemleri (eski EN 420 standardı). Bu standart, eldivenlerin tasarımı, üretimi, zararsızlık, rahatlık ve verimliliğine yönelik genel gereklilikleri, ilgili test yöntemlerini ve ayrıca tüm koruyucu eldivenler için üretici firma tarafından sağlanan geçerli işaret ve bilgileri açıklamaktadır. Bu standart, eldivenlerin koruyucu özelliklerini ele almamaktadır. Bu yüzden tek başına değil, uygun standartlar ile birlikte kullanılmaktadır.

EN ISO 374-1 standardının yeni versiyonu, üç tür kimyasal koruyucu eldiveni dikkate almaktadır:

  • A tipi eldivenlerin, standartta listelenen kimyasallara karşı en az iki (30 dakikadan uzun) geçirgenlik seviyesine ulaşılması gerekir.
  • B tipi eldivenlerin, standartta listelenen kimyasalların en az üçüne karşı en az iki (30 dakikadan uzun) geçirgenlik seviyesine ulaşılması gerekir.
  • C tipi eldivenlerin, standartta listelenen kimyasallardan birine karşı en az bir (10 dakikadan uzun) geçirgenlik seviyesine ulaşılması gerekir.

EN ISO 374-1 standardında yer alan tehlikeli kimyasallar listesine, son revizyonda altı kimyasal madde daha eklenmiştir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN ISO 374-1 tehlikeli kimyasallara ve mikroorganizmalara karşı koruyucu eldivenler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.