Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 60903 Eldivenler - Yalıtkan Malzemeden - Gerilim Altında Çalışma

EN 60903 Eldivenler - Yalıtkan Malzemeden - Gerilim Altında Çalışma

Bir Avrupa standardı olan EN 60903 standardında, yüksek elektrik gerilimine maruz kalan çalışanlar tarafından kullanılması amaçlanan elektrik yalıtımlı koruyucu eldivenler için gereklilikler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 60903 Eldivenler - Yalıtkan nalzemeden - Gerilim altında çalışma.

EN 60903 Eldivenler - Yalıtkan Malzemeden - Gerilim Altında Çalışma

Bu standart, EN 388 Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenler standardı, EN ISO 374 Tehlikeli kimyasallara ve mikroorganizmalara karşı koruyucu eldivenler standardı ve EN ISO 21420 Koruyucu eldivenler - Genel şartlar ve test yöntemleri (eski EN 420) standardı gibi diğer eldiven standartlarına atıfta bulunmamaktadır.

EN 60903 standardına göre tasarlanmış, üretilmiş ve onaylanmış koruyucu eldivenler, elektrik çarpması riski olduğu zaman kullanılması gereken eldivenlerdir. Hangi eldivenlerin en iyi korumayı sağladığını belirlemeye yardımcı olmak için, farklı voltaj seviyelerine göre eldivenlerin kapasitelerini belirlemek gerekmektedir.

Kullanıma bağlı aşınma ve yıpranmanın etkilerini sınırlamak için, özel olarak tasarlanmış koruyucu eldivenlerin, elektrik yalıtımlı eldivenlerin üzerine giyilmesi önerilmektedir.

Bu standart çerçevesinde isteğe bağlı olarak şu ilave gereksinimler de söz konusudur: asit direnci, yağ direnci, ozon direnci, yüksek mekanik zorlanmaya karşı direnç, asit, yağ, ozon ve yüksek mekanik zorlanmaya karşı direnç ve aşırı soğuğa karşı direnç.

İzolasyon koruyucu eldivenler altı ayda bir kontrol edilmelidir. Bu kontrollerde koruyucu eldivenler hava sızıntılarını tespit etmek için muayene ve görsel incelemeye tabi tutulmakta ve sınıf 1-4 arası eldivenler için bunlara ilave olarak elektrik testleri yapılmaktadır.

Bu arada koruyucu eldivenler ayrı ayrı paketlenmeli ve ambalaj, nakliye sırasında örneğin doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalma, aşırı nem, oda sıcaklığının üstünde ve altında sıcaklıklarda olabilecek hasarlara karşı koruyacak kadar dayanıklı olmalıdır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 60903 gerilim altında çalışmalarda kullanılan yalıtkan nalzemeden üretilmiş koruyucu eldivenler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.