Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 421 Koruyucu Eldivenler - İyonlaştırıcı Radyasyon ve Radyoaktif Bulaşmaya Karşı

EN 421 Koruyucu Eldivenler - İyonlaştırıcı Radyasyon ve Radyoaktif Bulaşmaya Karşı

Bir Avrupa standardı olan EN 421 standardında, iyonlaştırıcı radyasyona ve radyoaktif kontaminasyona karşı koruma sağlamak için tasarlanan eldivenlere yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 421 Koruyucu eldivenler - İyonlaştırıcı radyasyon ve radyoaktif bulaşmaya karşı.

EN 421 Koruyucu Eldivenler - İyonlaştırıcı Radyasyon ve Radyoaktif Bulaşmaya Karşı

Söz konusu standart, ele ve kol ile omuzun çeşitli kısımlarına koruma sağlayan eldivenleri kapsamaktadır. Kalıcı muhafazalara monte edilen eldivenler için de bu standart geçerlidir. Bu Avrupa standardı, bir eldiven ile kalıcı bir muhafaza çevresi arasında kullanılan ara kılıfları kapsamaktadır. Ancak bu standardın gereklilikleri, X ışını radyasyonuna karşı koruyucu eldivenler için geçerli değildir.

EN 421 standardına göre, koruma ve koruyucu nitelikler piktogramlar ile belirtilmektedir. EN421 piktogramı radyoaktif parçacıklara karşı korumayı göstermektedir. EN421 2 piktogramı ise iyonlaştırıcı radyasyona karşı korumayı göstermektedir.

Radyoaktif kontaminasyona karşı koruma sağlamak için koruyucu eldivenin sıvı geçirmez olması ve EN 374 standardında tanımlanan penetrasyon testini geçmesi gerekmektedir (EN ISO 374 Tehlikeli kimyasallara ve mikroorganizmalara karşı koruyucu eldivenler).

Ayrıca muhafazalarda kullanılan koruyucu eldivenlerin bir hava basıncı sızıntı testinden geçmesi gerekmektedir. Bu eldivenler su buharı penetrasyonuna karşı yüksek düzeyde direnç sağlamalıdır. 1 en yüksek, 4 en düşük direnci göstermektedir.

Koruyucu eldiven malzemeleri, ozon çatlamasına dayanımlarına göre modellenmektedir, ancak bu test isteğe bağlıdır ve eldiven seçiminde yardımcı olarak kullanılmaktadır. 1 en düşük, 4 en yüksek direnci göstermektedir.

İyonlaştırıcı radyasyondan korunmak için eldivenler belli miktarlarda kurşun veya eşdeğer metaller içermelidir. Kurşun eşdeğeri, her bir eldiven üzerinde milimetre cinsinden bir ölçüm ve test koşulları ile ilgili bir açıklama ile işaretlenmelidir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 421 iyonlaştırıcı radyasyon ve radyoaktif bulaşmaya karşı koruyucu eldivenler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.