Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 407 Termal Risklere (Isı ve/veya Ateş) Karşı Koruyucu Eldivenler ve Diğer El Koruyucu Ekipmanları

EN 407 Termal Risklere (Isı ve/veya Ateş) Karşı Koruyucu Eldivenler ve Diğer El Koruyucu Ekipmanları

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan EN 407 standardında, ısı ve/veya yangına karşı koruma sağlayan koruyucu eldivenlerin özellikleri açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 407 Termal risklere (ısı ve/veya ateş) karşı koruyucu eldivenler ve diğer el koruyucu ekipmanları.

EN 407 Termal Risklere (Isı ve/veya Ateş) Karşı Koruyucu Eldivenler ve Diğer El Koruyucu Ekipmanları

Söz konusu standarda göre bu tür koruyucu eldivenlerin performansı, altı rakam ile gösterilmektedir. Bu rakam ne kadar yüksek olursa eldivenin performans seviyesi o kadar iyi demektir.

Birinci rakam malzemenin yangın özelliklerini ifade etmektedir. Test sırasında tutuşma süresi ve ateşlemeden sonra malzemenin ne kadar süre yandığı ölçülmektedir. Dikişlerin en az 15 saniyelik bir ateşleme süresine dayanması gerekmektedir.

İkinci rakam eldivenin temas ısısını ifade etmektedir. Test sırasında eldiven 100-500 derece arasında sıcaklığa maruz bırakılmaktadır. Daha sonra, ne kadar süre içinde eldivenin iç tarafının 10 derece daha sıcak hale geldiği ölçülmektedir. Eldiven, en az 15 saniye boyunca en yüksek 10 derece artan sıcaklığa dayanmak zorundadır.

Üçüncü rakam eldivenin konvektif ısısını ifade etmektedir. Test sırasında eldiven bir yağlama gaz ile yağlanmakta ve eldivenin iç sıcaklığını 24 derece arttırmanın ne kadar zaman aldığı ölçülmektedir.

Dördüncü rakam eldivenin radyan ısısını ifade etmektedir. Test sırasında eldivenin 2.5k W/m2’lik bir ısı geçirgenliği ortalama ne kadar süre koruduğu ölçülmektedir.

Beşinci rakam eldivenin erimiş küçük metal parçalarına dayanma direncini ifade etmektedir. Test sırasında eldiven malzemesi ile cilt arasında 40 derecelik bir sıcaklık artışı oluşturan erimiş metal damlalarının sayısına dayanma direnci ölçülmektedir.

Altıncı rakam eldivenin erimiş büyük metal parçalarına dayanma direncini ifade etmektedir. Test sırasında eldiven malzemesinin arkasına bir PVC film yapıştırılmakta ve bu malzeme üzerine erimiş haldeki demir dökülmektedir. Arkasında PVC filme zarar vermek için kaç gram erimiş demir döküldüğü belirlenmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 407 termal risklere (ısı ve/veya ateş) karşı koruyucu eldivenler ve diğer el koruyucu ekipmanlar test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.