Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 388 Mekanik Risklere Karşı Koruyucu Eldivenler

EN 388 Mekanik Risklere Karşı Koruyucu Eldivenler

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan EN 388 standardında, koruyucu eldivenlerin, aşınma direnci, kesilme direnci, yırtılma mukavemeti, delinme direnci ve darbe koruması gibi özellikleri açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 388 Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenler.

EN 388 Mekanik Risklere Karşı Koruyucu Eldivenler

Söz konusu standarda göre koruyucu eldivenlerin performansı, dört rakam ve iki harf ile ifade edilmektedir.

Birinci rakam eldivenin aşınma direncini ifade etmektedir. Test sırasında malzeme belli bir basınç altında bir zımpara kağıdı ile aşınmaya tabi tutulmaktadır. Koruma seviyesi, malzemede bir delik görününceye kadar gereken dönüş sayısına bağlı olarak 1-4 arasında bir ölçekte gösterilmektedir.

İkinci rakam eldivenin kesme direncini ifade etmektedir (darbe testi). Test sırasında malzeme kesilene kadar üzerinden bir bıçak geçirilmektedir. Koruma seviyesi 1-5 arasında bir ölçekte gösterilmektedir. Bu test sırasında bıçak körelirse, bunun yerine kesme testi için ISO 13997 standardına uymak gerekmektedir (TDM testi).

Üçüncü rakam eldivenin yırtılma gücünü ifade etmektedir. Test sırasında malzemeyi parçalamak için gereken kuvvet ölçülmektedir. Koruma seviyesi 1-4 arasında bir ölçekte gösterilmektedir.

Dördüncü rakam eldivenin ponktur dayanımını ifade etmektedir. Test sırasında malzemeyi bir uçla delmek için gereken kuvvet ölçülmektedir. Koruma seviyesi 1-4 arasında bir ölçekte gösterilmektedir.

Beşinci karakter eldivenin kesme direncini ifade etmektedir (TDM testi). Darbe testi sırasında bıçak körelirse bu testin uygulanması gerekmektedir. Test sonucu A-F arası bir harf ile gösterilmektediwr. F harfi en yüksek koruma düzeyini göstermektedir. Bu testte EN ISO 13997 standardına uyulmaktadır (EN ISO 13997 Koruyucu giyecekler - Mekanik özellikler - Keskin cisimler tarafından kesilmeye direncin tayini).

Altıncı karakter eldivenin darbe koruma direncini ifade etmektedir. Eldivenin darbe koruması varsa, son işaret olarak P harfi ile gösterilmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 388 mekanik risklere karşı koruyucu eldivenler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.