Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 12477 Kaynakçılar İçin Koruyucu Eldivenler

EN 12477 Kaynakçılar İçin Koruyucu Eldivenler

Bir Avrupa standardı olan EN 12477 standardında, eldivenlerin kaynak ve benzeri çalışma durumlarında el ve bilek koruması sağlayacak şekilde tasarlanmasına yönelik gereklilikler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 12477 Kaynakçılar için koruyucu eldivenler.

EN 12477 Kaynakçılar İçin Koruyucu Eldivenler

Aslında kaynak eldivenleri EN 388 standardına göre test edilmektedir (EN 388 Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenler). Aynı zamanda EN 407 standardına göre erimiş metal sıçramalarına, kısa süreli açık alevlere, radyan ısıya, temas ısısına ve mekanik korumaya karşı koruma sağlamalıdır (EN 407 Termal risklere (ısı ve/veya ateş) karşı koruyucu eldivenler ve diğer el koruyucu ekipmanları).

EN 12477 standardında koruyucu eldivenler, tasarımına ve amacına göre şu şekilde değerlendirilmektedir:

  • Tip A, ısıya karşı daha yüksek korumaya sahip ancak daha düşük esneklik ve el becerisi olan eldivenleri ifade etmektedir.
  • Tip B, ısıya karşı daha düşük korumalı ancak daha fazla esneklik ve el becerisi olan eldivenleri ifade etmektedir.

Söz konusu Avrupa standardı, özellikle kaynak işlemleri sırasında kullanılmak amacı ile tasarlanmış koruyucu eldivenleri içermektedir. Bu eldivenlerin kullanıcıya zarar vermemesini, rahat olmasını ve doğru boyutta olmasını sağlamak için aynı zamanda EN ISO 21420 (eski EN 420) standardında yer alan genel gerekliliklere uygun olmalıdır (EN ISO 21420 Koruyucu eldivenler - Genel şartlar ve test yöntemleri).

Termal ve mekanik testler için gereklilikler, EN 12477 standardında bir tabloda listelenmiştir. A tipi eldivenler, daha yüksek korumanın gerekli olduğu daha genel kaynak ve kesme işlemleri için uygundur. Buna karşılık B tipi eldivenler, daha yüksek el becerisinin gerekli olduğu ancak daha düşük koruyucu özelliklerin gerekli olduğu kaynak ve kesme işlemleri için uygundur.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 12477 kaynakçılar için koruyucu eldivenler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.